Pražská ODS by měla jednat o odvolání starosty Jančíka

Místopředseda pražské ODS a kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík dnes zřejmě přijde o svoji pozici ve straně. Odvolán by měl být na dnešním jednání regionálního sněmu. Podle některých medií by ale mohli ve funkci skončit i další dva místopředsedové pražské ODS, a to starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a poslanec a radní Jiří Janeček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ideová konference ODS - VIZE 2020 v Městském divadle Brno | Foto: Tomáš Adamec

Na odpoledním sněmu se měly řešit kandidátky pro podzimní volby do Senátu a zastupitelstva v Praze. Část občanských demokratů ale chce vyvolat diskuzi o odvolání místopředsedy pražské ODS Milana Jančíka z funkce. Důvodem jsou jeho aféry, které podle názoru některých občanských demokratů stranu poškozují.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v pražské ODS mluvil na Rádiu Česko starosta Prahy 6 a místopředseda pražské organizace Tomáš Chalupa.

Poslanec a člen pražské ODS Petr Bratský ale nesouhlasí s tím, aby jeho pozici ve straně řešil sněm ještě před květnovými sněmovními volbami: „Místopředseda pražské ODS Jančík je zatím místopředsedou řádným, pracuje na volbách a jakékoliv věci, které bychom dneska měnili, by znamenaly, že jeho rozdělanou práci by musel převzít někdo jiný. Já to vidím v těchto konsekvencích a chladnokrevně říkám, že veškeré změny na kandidátkách i ve vedení pražské ODS bych dělal až po těchto volbách.“

Stejného názoru je i šéf ODS v Praze Pavel Bém. Jestli by Jančíka v případném hlasování podpořil, ale prozradit nechtěl. „V okamžiku, kdy se usnesou oblastní organizace občanských demokratů, že chtějí řešit personální otázky většinovým názorem, tak já tento názor budu sdílet a zvednu pro to ruku. Na druhou stranu tajnou volbu a rozhodování v tajné volbě si nechám pro sebe,“ řekl Bém.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výměně vedení nejen v pražské ODS mluvil v poledních Ozvěnách dne politický komentátor Petr Nováček.

Jančík je také starostou Prahy 5 a Oblastní rada ODS v Praze 5 Jančíkovi podporu vyjádřila. Část občanských demokratů ale Jančíkovi vytýkají, že ODS před voliči poškozuje. „Já si myslím, že by se mělo mluvit o více jménech. Já jsme také říkal, že si myslím, že primátor Bém je dnes koulí na noze pražské ODS. Myslím si ale, že minimum, o čem se musí mluvit, je jméno kolegy Jančíka,“ řekl poslanec Marek Benda.

I Benda ale připouští, že je nereálné, aby sněm pražské ODS otevíral i kandidátku do květnových sněmovních voleb.

Podle politického komentátora Petra Nováčka výsledek může velmi ovlivnit to, zda hlasování bude nebo nebude tajné: „Z pražské organizace se ozývá, že většina obvodních sdruženích se vysloví pro to, aby byl tento bod zařazen na program, tak pak jde o to, jestli si odhlasují tajné hlasování.“

Místopředseda pražské ODS a starosta Prahy 5 Milan Jančík bude v 17:33 hostem Heleny Šulcové v Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Veronika Malá, Václava Marešová, Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme