Piráti se neúspěšně pokusili odvolat šéfa Pražské plynárenské. Proti se postavila koalice

Na pondělním jednání rady hlavního města se zástupci Pirátů pokusili prosadit odvolání ředitele městské firmy Pražská plynárenská Pavla Janečka. Proti se však postavili oba koaliční partneři, tedy Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Praha Sobě. Odvolání Janečka v posledních měsících prosazuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti), podle něhož se ředitel dopustil řady manažerských pochybení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib se snažil prosadit odvolání šéfa Pražské plynárenské | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh na odvolání ředitele městské firmy Pražská plynárenská Pavla Janečka prosazoval zejména primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Já jsem navrhl, aby rada doporučila odvolání pana Janečka. Tento návrh nicméně neprošel, protože se pro něj nepodařilo získat podporu koaličních partnerů,“ uvedl po jednání rady primátor. Dodal, že ho Janeček nepřesvědčil o tom, že nepochybil.

Policie prověřuje možný podvod s DPH v Pražské plynárenské. Škodu vyčíslila na 204 milionů

Číst článek

Hřib v poslední době manažera kritizoval například za fakt, že plynárny figurují ve vyšetřování policie, kvůli statisícovým tantiémám pro členy dozorčí rady včetně bývalého zastupitele Karla Březiny či kvůli podle něj nedostatečnému poskytování informací. Primátor v pondělí uvedl, že kromě toho zjistil, že si Janeček půlmilionovou tantiému schválil i sám pro sebe. 

Mluvčí plynáren Miroslav Vránek uvedl, že tantiémy se schvalují vždy kolektivně. „Jedinec sám o sobě nemůže v tomto režimu samostatně schválit nic,“ řekl.

Za Janečka se postavil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09), který má plynárny v gesci. Není podle něj možné tímto způsobem odvolávat ředitele firmy na základě zatím neověřených informací. „V tuto chvíli má pro nás pan Janeček pevnou pozici, pakliže se obvinění neprokážou,“ uvedl. Dodal, že jde o nejúspěšnějšího ředitele v historii firmy, kterému se podařilo od začátku jeho působení ztrojnásobit zisk společnosti.

‚Porušení koaličních dohod

Město podle Chabra plánuje zmocnit radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN), aby oslovila orgány činné v trestním řízení a zjistila, zda podle vyšetřování vedení společnosti skutečně pochybilo. „Nebagatelizujeme tvrzení, která se objevují, ale jsou to pouze tvrzení,“ uvedla.

Postup Pirátů kritizoval také předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09). „Od Pirátů je to další porušení koaličních dohod, kdy bylo dohodnuto, že nejprve dojde ke společnému jednání koaličních partnerů s ředitelem Janečkem, na kterém budou otázky spojené s Pražskou plynárenskou detailně prodiskutované,“ uvedl v prohlášení.

Praha chce odvolat z dozorčí rady Pražské plynárenské Distribuce bývalého zastupitele Březinu

Číst článek

Radní v pondělí v souvislosti s plynárnami schválili to, že vznikne nová metodika pro odměňování členů orgánů plynáren. Město také prověří možnost sloučení samotných plynáren s firmou Pražská plynárenská Holding, přes kterou magistrát Pražskou plynárenskou vlastní. Ve smlouvách členů dozorčích rad také bude nově zakotvenou, že nemají nárok na žádné tantiémy.

Nejde o první spor mezi Piráty a Spojenými silami, v poslední době se strany přely například o možnost zjišťování prázdných bytů s pomocí dat z elektroměrů, pokračování privatizace bytového fondu nebo otázku zrušení míst v dozorčí radě Pražské plynárenské vyhrazených pro zaměstnance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme