Pražská rada ODS jednomyslně schválila koalici s TOP 09

Koalici s TOP 09 a výměnu pražských radních večer schválila i regionální rada ODS. Stalo se tak poté, co zastupitelé hlavního města odvolali ze společné koalice zástupce ČSSD a jejich místa obsadili lidé z TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a předseda ODS Petr Nečas přichází na jednání pražské regionální rady ODS | Zdroj: ČTK

Krok primátora Svobody, který se dohodl s TOP 09 za zády šéfa pražské ODS, jednomyslně podpořila regionální rada ODS a vyslovila mu podporu.

Svůj podpis pod koaliční smlouvu dodatečně připojila i Marie Kousalíková, která to až dosud jako jediná zastupitelka ODS odmítala.

„Bylo to trochu nestandardní. Jsem zvyklá na to, že o takovémto zásadním kroku vždy rozhodovalo nějaké vedení strany, které k tomu přináleží. V tomto případě to měla být regionální rada, která měla projednat koaliční smlouvu, rozhodnout a potom se měla smlouva podepsat, což se nestalo,“ vysvětlila pro Radiožurnál Marie Kousalíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody váhání s podpisem koaliční smlouvy vysvětlila Marie Kousalíková v Ozvěnách dne

O podpisu koaliční smlouvy se prý Kousalíková dozvěděla z rádia při cestě autem. Takové jednání považovala za neobvyklé a rozhodla se proto počkat na stanovisko regionální rady.

„Proti spojení ODS s TOP 09 určitě nic nemám. Kolegové vědí, jak to bylo před rokem, kdy jsem byla jediná, která řekla ne na koalici ČSSD a ODS,“ uvádí Kousalíková a připomíná, že i tehdy nakonec respektovala rozhodnutí regionální rady, která koalici občanských a sociálních demokratů schválila.

Nečas: Úvahy o štěpení ODS vyvráceny

Hlasování rady osobně sledoval i premiér a předseda ODS Petr Nečas, který dnešní události označil za katarzi. „Já jsem především rád, že toto řešení bylo schváleno dominantně jak zastupiteli za ODS, tak regionální radou. Byly to nelehké dny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas rozhodnutí regionální rady a uklidnění rozhádané pražské ODS uvítal

„To řešení podporuji, je správné pro Prahu, pro občany Prahy a pražskou ODS. Jsem rád, že má takto jednoznačnou podporu i pražské ODS a že úvahy o rozštěpení a dělení se tady jednoznačně vyvrátily,“ uvedl Nečas.

S touto myšlenkou souhlasí i primátor Svoboda, který doufá, že rozhádaná strana je už minulostí. „Samozřejmě hlasy o tom, že jsou rozdílné proudy v pražské ODS, zaznívaly. Já bych optimisticky chtěl dodat, že mám pocit, že ty dva proudy zmizely a máme jednotnou ODS,“ uvedl po jednání primátor Bohuslav Svoboda.

„Jistě máme třeba rozdílné názory na barvu šatů, ale na principy politiky a její směřování máme naprosto stejné názory,“ dodal Svoboda, který obměnu ve vedení Prahy vyjednal za zády šéfa pražské ODS.

ČTĚTE TAKÉ: Praha má nové vedení, sociální demokraty vystřídala TOP 09

ODS a TOP 09 dohodu uzavřely ve čtvrtek ráno. Původně se k ní přidala jen část občanských demokratů kolem primátora Bohuslava Svobody. Teprve později se k ní postupně připojovali i další zastupitelé. ODS si podržela post primátora a získala i 5 z 11 míst v radě, TOP 09 obsadí 6 křesel.

Odpoledne zastupitelé odvolali z rady města všechny sociální demokraty – náměstky Karla Březinu a Antonína Weinerta a radní Lukáše Kauckého a Petra Dolínka. Sociální demokraty v radě nahradili členové TOP 09.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný na jednání pražského zastupitelstva | Foto: ČTK

Prvním náměstkem primátora se stal Tomáš Hudeček, který bude mít na starosti územní plán. Pavel Richter bude odpovídat za infrastrukturu, Helena Chudomelová za školství a sport, Eva Vorlíčková za informatiku. Legislativou se bude zabývat Lukáš Manhart a kulturou Václav Novotný.

Koalice ODS a ČSSD, která na pražském magistrátu vydržela jen necelý rok, se rozpadla v pondělí. ODS se nečekaně rozhodla spolupráci ukončit, údajně kvůli neshodám na řešení rostoucích finančních problémů města. Jak ale potvrdil primátor Svoboda, spor se vedl především o obří zakázku na svoz odpadu v metropoli v hodnotě zhruba 13 miliard korun, proti které Svoboda i TOP 09 vystupovali.

Petr Kořínek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme