Pražská TOP 09 odešle koaliční návrh ČSSD

Jestli Praze bude vládnout koalice dvou vítězných pravicových stran, se rozhodne až v pondělí. Původně to přitom mělo být do konce tohoto týdne. Hned po neděli vedení pražské ODS a zastupitelský klub definitivně posoudí návrh koaliční smlouvy od TOP 09. Zároveň už ale obě strany začínají pokukovat po sociální demokracii. ODS jí poslala svůj volební program už dřív, TOP 09 zrušila exkluzivitu jednání s občanskými demokraty a údajně velmi dobrou nabídku jí pošle během dneška.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

„Nabídku ODS jsme dali již před dvěma týdny. Při čekání na odpověď jsme doladili obsah koaliční smlouvy a nyní je to čistě na občanských demokratech,“ říká pražský volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším vývoji koaličních vyjednávání v Praze mluvili na Rádiu Česko pražští volební lídři TOP 09 Zdeněk Tůma a ČSSD Jiří Dienstbier mladší

Jeho kolega a šéf pražské organizace TOP 09 František Laudát byl přitom v uplynulých dnech mnohem konkrétnější, když dal koalici obou pravicových stran na pražském magistrátu pouze pět procent.

TOP 09 zpracovala analýzu, jak postupuje obsazování radnic městských částí. „Je tam popsáno, že v některých městských částech došlo podle očekávání a přání voličů ke koalici obou našich stran, v některých uzavřela ODS koalici s ČSSD. V některých případech nás to mrzí, protože stejně tak mohla vytvořit koalici s TOP 09. V některých městských částech, kde v minulosti ODS postupovala podle našeho názoru velmi nekorektně, se TOP 09 snaží jednat s jinými stranami. Je to příklad třeba Prahy 1 a Prahy 5,“ vysvětluje Tůma.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný včera naznačoval, že na tomto bodě by mohla jednání zkrachovat. Zástupci městských částí z ODS, které podle jejich slov TOP 09 obešla a spojila se s jinými stranami, prý kvůli tomu můžou hlasovat proti dohodě na celopražské úrovni.

Velkorysá nabídka

„Jednání se táhne příliš dlouho. Proto TOP 09 zrušila exkluzivitu jednání s ODS. Rádi bychom slyšeli jasné ano nebo ne do konce týdne. Jelikož ODS odsunula jasné stanovisko na pondělí, rozhodli jsme se publikovat návrh koaliční smlouvy a předat nabídku i ČSSD,“ uvádí Zdeněk Tůma a dodává:

„Jelikož nabídku odešleme ČSSD během dne, nechci ji ještě předtím komentovat. Nicméně zastávám názor, že se mají dávat takové nabídky, které mají být přijatelné, nikoliv pouze nabídky formální.“

Člen sociálnědemokratického vyjednávacího týmu s TOP 09 a pražský volební lídr strany Jiří Dienstbier mladší říká, že pro jeho stranu jsou otevřené obě varianty koalic:

„Zatím považuji za otevřené všechny varianty a samozřejmě bude záležet na tom, jak kvalitní bude nabídka, kterou bychom dnes měli od TOP 09 dostat. Pro nás bude důležitá především programová část. Bez shody v této oblasti jsou další jednání bezpředmětná. Jedná se například o sociální bydlení, požadujeme stavbu malometrážních sociálních bytů.“

„Můj dojem z dosavadních jednání je takový, že je možný kompromis v programových věcech s TOP 09 i ODS,“ konstatuje Dienstbier.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme