Pražská TOP 09 vyzvala k rezignaci ministra Chalupu

TOP 09 v Praze vyzvala některé politiky pražských městských částí k rezignaci. Radnice Prahy 6, 10 a 13 totiž svěřily firmě Key Investment více než 600 milionů korun a teď hrozí, že o peníze přijdou. Společnost ukončila obchodování s cennými papíry a podle TOP 09 provázely uzavírání smluv podivné okolnosti. Mezi politiky, kteří by měli odejít, je i ministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa z ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navštívil bývalou huť Poldi Kladno. | Foto: Filip Jandourek

„My pouze žádáme politickou odpovědnost. Myslíme si, že jestliže někdo prokázal, i kdyby to bylo z neznalosti, což na Praze 6 zcela jistě nebylo, ale i kdyby to bylo z neznalosti a nedbalosti, že někdo takhle zachází se stovkami milionů korun svých občanů, tak by neměl vůbec nikdy s veřejnými penězi dál zacházet,“ vysvětlil zastupitel za TOP 09 v Praze 6 Ivan Mašek.

Pražská TOP 09 konzultovala obvinění starostů a současného ministra s místopředsedou strany a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Podle místopředsedy Senátu za ODS Přemysla Sobotky je výzva v této kauze zatím předčasná: „Podle mého názoru se nám politická situace ještě více komplikuje. Mám někdy pocit, že tady existuje skupina politiků, kteří opravdu jsou nejlepší na světě a mají právo kohokoli vyzvat k odchodu. Já bych počkal na dovyšetření celé záležitosti.

Premiér Petr Nečas nebude do sporu mezi pražskými politiky zasahovat. Podle něj jde o komunální problém a jako takový by se měl i řešit. „Musí se řešit na komunální úrovni, nikoli na úrovni vlády. Myslím si, že to je součást spíše komunálních her, kde je TOP 09 v opozici, než vážně míněný politický problém,“ řekl Nečas.

Podle TOP 09 by měl složit funkci bývalý starosty Prahy 6 a současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS, náměstek pražského primátora Antonín Weeinert z ČSSD, starosta Prahy 13 David Vodrážka z ODS a exstarosta Prahy 10 Vladislav Lipovský.

Na výzvu k rezignaci dosud reagoval pouze David Vodrážka. TOP 09 se chce podle něj pouze zviditelnit a Praha 13 podniká veškeré kroky, aby byly finanční prostředky navráceny v plné výši a už vymohla 50 milionů. Připomíná také, že o uložení rozhodovalo celé zastupitelstvo, nikoliv pouze starosta.

Petr Vavrouška, Lucie Husárová 1, Martin Mašek, Petr Kořínek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme