Pražská ÚVN už připravila první lékaře k odjezdu na Slovensko

Česká armáda je v případě potřeby schopna poslat na pomoc Slovensku nejvýše 30 vojenských lékařů. Na dnešním jednání se na tom dohodli ministři obrany Alexandr Vondra a zdravotnictví Leoš Heger.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústřední vojenská nemocnice | Foto: Marián Vojtek

Už zítra tak na Slovensko zřejmě z Česka zamíří první vojenští lékaři. Pražská Ústřední vojenská nemocnice jich už připravila na cestu deset.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případné pomoci českých lékařů Slovensku zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

„Jedná se o chirurgickou odbornost, ortopedickou, respektive traumatologickou, anesteziologickou a urologickou. Počet lékařů z našeho ústavu by neměl převýšit deset, spíš to ale bude méně, myslím si,“ řekl Radiožurnálu náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice Ivan Jeřábek.

Tito specialisté mohou na Slovensko jet okamžitě, ale čeká se, jak zítra rozhodne bezpečnostní rada státu. Česká strana stále se Slovenskem jedná a doktory poskytne, pokud o ně sousedé projeví zájem.

Slovenská nemocnice potřebují rovněž neonatology, kteří se starají o novorozence, ale těmi armáda nedisponuje. Navíc chybí i v českých fakultních nemocnicích.

ČTĚTE TAKÉ: Situace v některých slovenských nemocnicích začíná být kritická

A nevypadá to ani na to, že by velká česká zdravotnická zařízení posílala na Slovensko jiné lékaře - třeba chirurgy. Také jich moc nemají a organizačně by to bylo velmi složité zajistit.

„Nějaké nadbytečné kapacity nemocnice určitě nemají, takže by to muselo být řešeno nějakým způsobem přes náhradní volno, dovolenou, neplacené volno a podobně, jako soukromá aktivita těch lékařů. Protože stejně jinak si nedovedu představit, jak by se ten problém hradil,“ potvrdila Radiožurnálu předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

Naopak čeští vojenští doktoři by dostávali normální plat a pravděpodobně něco navíc od ředitelů slovenských nemocnic. Ti jsou ale na práci v cizích podmínkách zvyklí.

V protestní akci podalo výpověď na 1200 slovenských lékařů. Hromadnými odchody si chtějí vynutit razantní zvýšení platů.

Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme