Pražská záchranka bude půl roku bez svého šéfa. Kolouch jede do Afghánistánu

Pražská záchranná služba se bude muset půl roku obejít bez svého ředitele. Její šéf Petr Kolouch jede do Afghánistánu, kde bude působit jako lékař ve vojenské nemocnici. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil sám Kolouch. Zastupovat ho mezitím bude technický náměstek Ján Doubrava.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch | Zdroj: ZZS HMP

„Ve vojenské nemocnici v Afghánistánu budu působit jako lékař na urgentním příjmu,“ upřesňuje pro iROZHLAS.cz ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch, který je zároveň členem aktivních záloh Armády ČR.

Vše musí klapat jako na drátkách. Leteckým záchranářům jde v boji o lidské životy o sekundy

Číst článek

Kromě jeho specializace na urgentní medicínu by ho prý armáda mohla využít také jako anesteziologa. Odjezd je podle Koloucha naplánován na konec února a na zahraniční operaci Resolute Support má strávit půl roku.

„Budu příjmový lékař, tak jako tady na urgentním příjmu, a budu se starat jak o naše pacienty, tak o pacienty koaličních jednotek,“ dodává.

Nabídku zúčastnit se mise v Afghánistánu dostal Kolouch podle svých slov od nadřízených v armádě. Ta ale celou věc nechtěla s ohledem na bezpečnost příliš komentovat.

„Poprvé bude příslušník aktivní zálohy působit v Afghánistánu v misi Resolute Support,“ uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Nechtěla ani upřesnit, do které části Afghánistánu Kolouch zamíří. „Z bezpečnostních důvodu to nebudeme blíže specifikovat,“ odpověděla na dotaz redakce.

Nové sídlo záchranky

Nové sídlo pražské záchranná služby má stát v budově Nová Palmovka na Praze 8, která se staví už od roku 2010. Záchranka podle Koloucha dodala vše, co se po ní požadovalo. Společnost Metrostav, která objekt staví, nicméně v listopadu kvůli chybějícím znaleckým posudkům odstoupila od smlouvy a dlouho nebylo jasné, jak a kdy bude stavba pokračovat. Záchranka nyní sídlí v pronájmu v Korunní ulici na Praze 2.

Nadále ředitelem

Post ředitele pražské záchranky, který zastává už téměř čtyři roky, ale Kolouch kvůli odjezdu do Afghánistánu opustit nechce.

„Nevidím k tomu důvod, stejně jako vedení města. Ještě mi nebylo padesát a myslím, že by nebylo dobré ustrnout ve zdravotnickém nebo medicínském vzdělání,“ podotýká Kolouch s tím, že v Afghánistánu bude ošetřovat taková zranění, se kterými se lékaři v Praze běžně nesetkávají.

Organizaci, která zaměstnává kolem 500 lidí, zatím místo něj povede jeho technickoprovozní náměstek Ján Doubrava.

„Hlavním tématem první poloviny roku je výstavba nového sídla záchranné služby. Proto je logické, že ředitele budu zastupovat právě já,“ vysvětluje Doubrava a ubezpečuje, že Kolouchova nepřítomnost chod záchranky neovlivní.

‚Přiveze cenné zkušenosti‘

Radní hlavního města, které je zřizovatelem záchranky, s Kolouchovým výjezdem souhlasí. Po dobu mise bude mít v práci neplacené volno.

„Pracovní volno jsme podpořili, protože očekáváme, že pan ředitel si přiveze cenné pracovní zkušenosti, které ve zdravotnické záchranné službě podpoří další profesionalizaci a zkvalitnění péče,“ vysvětlila radní Milena Johnová (Praha Sobě), která má na starosti zdravotní a sociální oblast.

„Personální stránka vedení a fungování zdravotnické záchranné služby je natolik stabilizovaná, včetně zastupitelnosti na všech úrovních, že je řádný chod ZZS plně zabezpečený,“ dodala.

O svém kroku už Kolouch informoval také Asociaci zdravotnických záchranných služeb, která sdružuje české záchranky.

„Pokud si zajistil kompetentní náhradu, což jistě udělal, a jestli s tím zřizovatel souhlasí, pak je to v pořádku. Zajisté to podnikl s rozmyslem,“ uvedl prezident asociace Marek Slabý.

Kdo je Petr Kolouch?

Ředitel pražské záchranky Petr Kolouch vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Poté začal pracovat jako řadový záchranář pozici v Záchranné službě Asociace samaritánů ČR Praha - Západ. Na pražské záchrance pak působil jako záchranář, lékař a vedoucí lékař dispečinku.

Proč má jít Dbalý do vězení? Neusvědčil ho jen deník, ale i fotka, kde polonahý pózuje s miliony

Číst článek

Zároveň pracoval jako anesteziolog například ve vinohradské nemocnici nebo Nemocnici Na Homolce, kde pak vykonával funkci náměstka ředitele pro kvalitu.

Kolouchovo jméno se také objevuje v deníku exředitele Homolky Vladimíra Dbalého, který je nepravomocně odsouzený za korupci, uvedl před několika lety server Lidovky.cz

Dbalý mu měl předávat ‚moo‘, anglickým slovem přitom podle policie označoval úplatky. Kolouch ale tehdy jakékoli pochybení odmítl.

V jeho životopise také stojí, že je schopen hovořit čtyřmi jazyky, z toho plynně anglicky a rusky, dále německy a částečně španělsky.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme