Pražská zoo má unikátní přírůstek. Mláďata vyder hladkosrtsých jsou první v kontinentální Evropě

Zoo Praha se v úterý pochlubila unikátním přírůstkem. Jako první zoologické zahradě v kontinentální Evropě se jí podařilo rozmnožit vydry hladkosrsté. Z první zveřejněné fotografie to vypadá, že mláďat se narodilo rovnou sedm. Vydra hladkosrstá je rozšířená v Indii, jihovýchodní Asii a Iráku a jde o druhého největšího zástupce svého druhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoo Praha jako první v kontinentální Evropě úspěšně rozmnožila vydry hladkostrsté. | Foto: Zoo Praha, Vít Lukáš

Vydry hladkosrsté chová pražská zoo jako jediná v kontinentální Evropě od roku 2013. Tento druh mají ve své expozici už jen zahrady ve Velké Británii. Dvě samičky přišly do Prahy ze Zoo Colchester v lednu 2014.

Pražská zoo zatím zveřejnila jen snímky, které mobilem pořídil kurátor chovu Vít Lukáš v noře pavilonu Indonéská džungle. „Bližší informace a fotografie budou k dispozici v tiskové zprávě ve čtvrtek,“ řekla Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí zahrady Jana Myslivečková.

V pražské zoo se narodilo mládě velemyši obláčkové. Zalíbí se i návštěvníkům, kteří myši moc v lásce nemají

Číst článek

Pokud vše dopadne dobře, mláďata unikátního druhu vyder by mohla být dalším lákadlem pro návštěvníky. Vydra hladkosrstá je totiž velmi společenská, často loví v rodinných skupinách. Členové se dorozumívají hlasitými hvízdavými zvuky. Výborně plave a potápí se a neméně obratně také šplhá na stromy, uvádí zahrada na svých webových stránkách.

V červeném seznamu IUCN je tato vydra zařazena jako zranitelný druh. Hlavní příčinou klesajících početních stavů je úbytek mokřadů a stále výraznější znečištění vod pesticidy. I když je v mnoha zemích chráněná, nezákonnému lovu pro kožešinu i pro maso nedokážou vlády zcela zabránit.

Pražská zoo má za sebou úspěšný rok. Nejenže se v ní narodilo přes tisíc mláďat, ale navštívil ji také rekordní milion a půl návštěvníků.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme