Pražská zoo brzy v novém. Ještě letos začne s budováním australské expozice a pavilonu goril

Pražská zoologická zahrada chystá v tomto roce vybudovat australskou expozici a také postavit nový pavilon goril. Při příležitosti zahájení 87. sezony to v sobotu řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Veřejnosti ředitel doporučil, aby navštívila nová mláďata, například tygry nebo právě gorily.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorila Kijivu z pražské zoo porodila v sobotu 22. prosince své čtvrté mládě

Gorily v pavilonu pražské zoo | Zdroj: ČTK

„Letos začneme stavět jak expozici Austrálie, tak konečně nový pavilon goril. Konečně se podařilo překonat všechny překážky a budeme moct začít stavět. Věřím, že až se tu sejdeme na konci této sezony nebo na začátku té příští, tak bude vidět velký pokrok v budování zahrady,“ řekl Bobek.

Peníze na nový areál pro australská zvířata schválili pražští radní v roce 2016. Podle tehdejších informací by se měl skládat z několika částí. Jednak z expozice ďáblů medvědovitých, největších žijících vačnatců Tasmánie, vybudován by měl být například průchozí výběh s dvěma druhy klokanů.

Nový pavilon goril se měl začít stavět již před dvěma lety, projekt ale zdržela odvolání městské části Praha–Troja a dvou místních zájmových spolků, které se zamýšlenou stavbou nesouhlasily.

Zoo v polské Lodži staví imitaci pralesa jihovýchodní Asie. Bude chovat i kriticky ohrožené druhy

Číst článek

„Leckdo ví, že tam byly dlouhé průtahy, které nebyly zaviněny ze strany zoologické zahrady, ale teď už konečně máme stavební povolení. Pokud všechno půjde tak jak doufáme, tak bychom v druhé polovině roku mohli udělat první výkop základů nového pavilonu goril,“ řekl zoologický náměstek Jaroslav Šimek, který byl sobotním hostem Radiožurnálu.

Slůňata, tygřata i malé gorily

Bobek v sobotu návštěvníkům také doporučil, aby se šli podívat na mláďata, která se v poslední době narodila – gorily, slůňata a tygřata. „Víte jak to je, je to jako v našem životě. Jsou malá, ale najednou zjistíte, že už z nich jsou dospělí, a nakonec vylétnou z hnízda ven a možná už je tady nezastihnete,“ řekl Bobek.

Loni přišlo v zoo na svět 1261 mláďat 219 druhů zvířat. Velký důvod k radosti měli letos také trojští chovatelé kočkovitých šelem. Počátkem října porodila samice tygra malajského Banya dvě mláďata. Rozmnožování těchto mimořádně vzácných zvířat je přitom spojeno s mnoha obtížemi. Mezi největší chovatelské úspěchy patří také narození mláděte papouška kakadu palmového, které se vylíhlo 20. dubna.

Obliba zoo roste

Letošní sezona je podle Bobka spojena s kampaní Vzácní a jedineční. V rámci projektu zoo představuje neznámá a méně populární zvířata, která jsou ohrožena. „Pro některá vedeme i záchranný program,“ dodal Bobek.

Zoo Praha patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Od roku 2005 každý rok návštěvnost překračuje hranici jednoho milionu. Loni ji navštívilo celkem 1 445 126 lidí. Jde o druhý nejlepší výsledek za dobu její existence – rekord padl předloni.

„Loni by to nejspíš byl (rekord) taky, kdyby nebylo dvoudenního nuceného zavření kvůli vichřici Herwart. Myslím, že zoo má hodně před sebou,“ těší se zoologický náměstek. 

pst, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme