Pražská zoo se rozrostla o Kámasútru. 'Komodský drak' je prvním letošním mládětem

Prvním mládětem pražské zoo narozeným v roce 2017 se stal varan komodský. Dostal jméno Kámasútra. Oznámil to v neděli ředitel zoo Miroslav Bobek. Varani komodští žijí ve volné přírodě na ostrovech v Indonésii. Dosahují v některých případech délky až kolem tří metrů a váhy přes 90 kilogramů. Jsou to schopní lovci, kteří si kromě drobných živočichů troufnou i na buvola nebo divoké prase.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varani komodští z pražské zoo. | Foto: Petr Hamerník , ZOO Praha

Varani komodští, kterým se říká také komodští draci, patří podle Mezinárodního svazu ochrany přírody mezi takzvané zranitelné druhy, které čelí nebezpečí vyhynutí. Mimo jiné i kvůli lidské činnosti, například turismu nebo pytláctví, se zmenšuje jejich přirozené prostředí a množství živočichů, kterými se živí.

"Od vrchní chovatelky Nataši Velenské dostal jméno Kámasútra. Dospělí varani se totiž na Silvestra i Nový rok pářili," vysvětlila nakonec zoo na svých facebookových stránkách. Jedná se o už 65. vylíhnutého varana v Praze.

Loni se v pražské zoo narodilo 1323 mláďat celkem 229 druhů savců, ptáků a plazů. Mimořádnou událostí bylo, když se v dubnu 2016 sloní samici Janitě narodilo slůně později nazvané Maxmilián. Bylo to totiž první mládě slona, které bylo v Praze nejen narozeno, ale i počato. V říjnu k němu přibyl sameček Rudolf.

V dubnu také přišel na svět nečekaný přírůstek v rodině goril. Čtyřiadvacetileté Shindě, která v minulosti několikrát potratila, se narodil sameček pojmenovaný Ajabu - svahilsky zázrak. Nikdo v zoo přitom už nevěřil, že se Shinda ještě dočká potomka.

Možná i nové přírůstky přispěly loni k rekordní návštěvnosti pražské zoo. Přišlo dohromady 1 448 353 lidí, což bylo nejvíce v pětaosmdesátileté historii zahrady.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme