Pražská zoo vstupuje do 81. sezóny s novým logem a naučnou geostezkou

Pražská zoologická zahrada zahajuje už svou 81. sezónu, která přinese mnoho novinek. Nejzásadnější z nich je nové logo, které představil ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek za účasti pražského primátora Bohuslava Svobody. Logo se skládá se z pěti barevných zvířecích stop – lva, kondora, koně Převalského, varana komodského a velemloka. Novému symbolu vzápětí požehnal kardinál Dominik Duka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O varanech komodských toho člověk ani po sto letech od jejich objevu příliš mnoho neví | Foto: Zoo Praha

„Udělali jsme výběrové řízení na zhotovitele loga, kdy vítězná agentura nám předložila asi šest návrhů. Z nich jsme si jeden vybrali,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Sám dříve prohlásil, že by bylo nešťastné, kdyby zoologická zahrada z loga vypustila motiv koně Převalského.

Pražskou zoologickou zahradu řadu let charakterizovalo logo s koněm Převalským od výtvarníka Michala Cihláře, které ale zahrada po prohraném soudním sporu v roce 2009 nesměla dále používat. Přijala proto prozatímní symbol a pokračovala v hledání nového loga. Soudy s výtvarníkem ovšem ještě nejsou u konce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek představuje novinky pro letošní hlavní sezónu

Zahrada představí ve 13 hodin také novou geostezku, která vede od expozice ptačích mokřadů ke Gočárovým domům. Devět stanovišť naučné stezky návštěvníkům přiblíží různé geologické zajímavosti a zkameněliny z historie Země. Příchozí se mohou těšit i na lebku šavlozubého tygra nebo na stopu tyranosaura.

„Je to taková naučná stezka v zadní části zoologické zahrady, kde jsou kopie nejrůznějších zkamenělin. Je to vlastně jiný pohled na život na Zemi, pohled do minulosti. A v jistém smyslu, jednak to máme tady pod tou naší krásnou skálou, ale v podstatě tím chceme upozornit také na to, že Praha, střední Čechy nebo potažmo celá Česká republika, je tady řada území paleontologicky nesmírně významných,“ vysvětluje Bobek.

Slavnostní zahájení 81. sezóny vyvrcholí v 15 hodin poklepáním základního kamene pavilónu velemloků. V nadcházející sezóně budou také téměř dokončeny práce na novém komplexu pro slony, hrochy a antilopy, pochvaluje si ředitel.

Nové logo Zoo Praha | Foto: ČTK

„Hned v úvodu sezóny, v dubnu, budeme naše tři slony stěhovat ze starého slonince do toho nového, čili to ilustruje už i pokročilost té stavby, pokročilost toho projektu. Potom by tam měli přijít také noví sloni,“ dodává. V květnu do Prahy z Rotterdamu přijede slonice Douanita se svou dcerou Tonyou.

Pražská zoologická zahrada má otevřeno po celý rok. Letní sezóna, která je návštěvnicky i programově nejsilnější, je v posledních několika letech vzhledem k velkému zájmu zahajována dříve – místo prvního dubnového víkendu už poslední březnový víkend, upozorňuje Bobek.

Ukončení hlavní sezóny je ovšem vázáno vždy ke dni 28. září, kdy byla před více než osmdesáti lety zahrada poprvé otevřena veřejnosti.

Alžběta Šírková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme