Pražské památky ohroženy vlhkostí

Asi měsíc bude Vltavě v Praze trvat, než se vrátí ke svému normálnímu stavu. Od rána klesla její hladina v hlavním městě o dalších 20 centimetrů. Proti středečnímu vrcholu se řeka snížila o 4 metry a 30 centimetrů. Praha kvůli vodě přijde zřejmě o mnoho památek. Sbírku Národní galerie ohrožuje vlhkost a voda pronikla i do Valdštejnského paláce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu | Foto: Senát ČR | Zdroj: AFP

Vzácné gotické obrazy ze sbírek Národní galerie ohrožuje vlhkost. Zatím nejsou poškozeny, a proto restaurátoři horečně pracují na vysušení celého areálu, ve kterém voda sahala do výšky sto osmdesáti centimetrů. Záchrana musí být velmi rychlá, řekl nám vedoucí restaurátorského oddělení Národní galerie - Doc. Petr Kutan. "Kdyby se tak nestalo, tak dojde pochopitelně k uvolňování barevné vrstvy na deskových obrazech, k uvolňování polychromie na dřevěných polychromovaných plastikách."

Restaurátoři bojují s vlhkostí v Anežském klášteře. Pokud se jim nepodaří prostory dostatečně rychle vysušit, hrozí vážné poškození vzácným gotickým deskovým obrazům ze 13. - 15. století. Situace je vážná, řekl Českému rozhlasu vedoucí restaurátorského oddělení Národní galerie - Doc. Petr Kutan, ale zatím naštěstí obrazy poničeny nejsou. "Ovšem problém je v tom, že budova je vlhkostně zatížená. Voda je v současnosti odčerpaná, zbývají poslední nějaké centimetry na zahradě uvnitř areálu, takže problém pouze ve vlhkosti zdiva. Objekt bude asi dlouhodobě vysychat."

Anežský klášter proto velmi nutně potřebuje velké množství odvlhčovačů. Restaurátoři varují, že pokud se nepodaří prostory včas odvlhčit, může malba z obrazů opadat a dřevěný podklad deset nabobtnat. Kontakt: 0606/ 953895 - správce klimatizace Anežského kláštera.

Záplavy poškodily i sídlo Senátu v pražském Valdštejnském paláci. Do jednacího sálu pronikla ve čtvrtek večer spodní voda. Ta už je podle tiskového mluvčího Senátu Bohumila Duška odčerpána. "Odborná firma provádí průzkum, jak to vypadá s nábytkem. Pravděpodobně se ty části, které byly namočeny, budou muset opravit. Ale senát je připraven zasedat v náhradních prostorách, například v hlavním sále, kde svoji činnost začínal v roce 96."

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Luboš Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme