Pražské protonové centrum připravuje převoz malého Brita s nádorem mozku

Pražské protonové centrum připravuje převoz malého Brita s nádorem mozku. Malý Ashya King do Prahy přiletí zřejmě příští týden. Čeští lékaři musí ještě získat potřebnou a nejnovější zdravotní dokumentaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Proton Therapy Center | Foto: Osobní archiv Jiřího Kubeše

„V první řadě se v pondělí v osm hodin sejde konzilium lékařů v Motole, kteří by měli obdržet z Málagy zdravotní dokumentaci chlapce z několika posledních dní a hodin, aby mohli jeho zdravotní stav posoudit a doporučit k leteckému transportu,“ říká ředitelka strategie Protonového centra Iva Taťounová.

Na české specialisty se už 20. srpna obrátil chlapcův otec, který i s manželkou a Ashyovými šesti sourozenci převezl syna na kolečkovém křesle přes Francii do Španělska.

Protonové záření má největší přínos v léčbě nádorů v blízkosti rizikových struktur, jako jsou nádory mozku, hlavy a krku, nádory očí, nádory u dětí, plic, či nádory slinivky břišní.

Po zatčení rodičů, které požadovala britská strana, se zvedla vlna veřejné podpory, k níž se přidali i britští politici včetně premiéra Davida Camerona. Internetovou petici požadující, aby rodičům bylo umožněno setkání se synem, podepsalo přes čtvrt milionu lidí.

Podle otce měla být původní léčba v Southamptonu natolik agresívní, že by po ní zůstalo dítě ve vegetativním stavu. Naopak od citlivější léčby v Česku jeho rodiče očekávají větší zlepšení stavu. Britská zdravotní pojišťovna jim však uhradit výlohy nechce, proto potřebují prodat dům.

Pražské soukromé Protonové centrum využívá k léčbě nádorů vysoce přesnou a šetrnou, podle kritiků ale drahou metodu protonového záření. Ve světě se léčba užívá od roku 1992.

Brett a Naghemeh Kingovi | Foto: ČTK

Pražské centrum je teprve pátým centrem v Evropě, otevřeno bylo koncem roku 2012. Loni léčilo 120 pacientů. Aktuální počet už přesáhl 300; pacienti jsou z celkem 22 zemí. Ročně může léčit až 2000 pacientů.

Přístroj s gantry | Foto: Osobní archiv Jiřího Kubeše

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme