Kvůli machinacím se zákazkami Pražských služeb bylo obžalováno devět lidí. Hrozí jim deset let vězení

Devět lidí bylo v pondělí obžalováno kvůli údajným machinacím se zakázkami firmy Pražské služby (PSAS). Ve středu to uvedla Česká televize na základě informací Městského státního zastupitelství v Praze. Jedním z obžalovaných je i bývalý obchodní ředitel firmy Tomáš Kolinger. Podle vyšetřovatelů zadával zakázky společnostem, které sám skrytě ovládal. Většinovým vlastníkem PSAS je město Praha. Firma zajišťuje svoz a zpracování komunálního odpadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské služby (ilustrační foto) | Foto: Martin Přibyl / CNC / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

PSAS zadávaly podle vyšetřovatelů v době, kdy byl ve vedení firmy Kolinger, nevýhodné zakázky, uvedla Česká televize. Kolinger údajně založil několik společností, do jejichž vedení dosadil své příbuzné a známé. Právě tyto firmy pak zakázky od PSAS získaly, a poté si na splnění prací najaly jiné společnosti za nižší ceny. Jednou z firem, které Kolinger skrytě ovládal, byl podle policie Ekolion. Od PSAS získal například zakázku na zpracování plastového odpadu. Ekolion vedla Kolingerova švagrová Kateřina Korbelíková, která je také mezi obžalovanými.

Praha se stane jediným vlastníkem Pražských služeb. Drobné akcionáře vytěsní

Číst článek

Jeden z obžalovaných se dopustil trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku, řekl ČT mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Ostatní obžalovaní podle něj spáchali stejný čin ve formě pomoci. Podezřelým hrozí až deset let vězení.

Nehospodárné nakládání s penězi ve firmě Pražské služby odhalil podle ČT v roce 2012 hloubkový audit společnosti Deloitte Advisory. Následně PSAS ukončily spolupráci s Ekolionem. V březnu 2013 pak byl Kolinger odvolán na návrh představenstva z funkce. V roce 2014 policie provedla razii v sídle PSAS a zatkla Kolingera.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme