Pražské směnárny na vlastní kůži. ‚Běžte klidně na Staromák, tam přijdete o víc‘

Česká národní banka stupňuje kontroly směnáren. Za poslední tři roky rozdala jejich provozovatelům pokuty za skoro osm milionů korun. Loni provedla víc než 400 kontrol, před třemi lety to byla zhruba polovina. Reportér Českého rozhlasu prošel směnárny v centru Prahy se skrytým mikrofonem a s průvodcem, který cizincům metropoli ukazuje už pět let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Směnárna (ilustrační snímek)

Směnárna (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průvodce Prahou David Tejnor ukazuje na směnárnu na Malostranském náměstí, což je oblíbený cíl turistů. V peněžence máme 70 euro, současný kurz je zhruba 26 korun, takže bychom měli dostat asi 1800 korun. Mluvili jsme anglicky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do pražského centra se spolu s průvodcem vydal reportér Českého rozhlasu Filip Titlbach. Se skrytým mikrofonem pak natočil, co ve směnárnách zažil

Směnárník nabídl přibližně 1320 korun. „Přišli bychom o 500 korun,“ popisuje Tejnor. Proto jsme se šli zeptat zpátky.

Směnárník měl ale připravenou odpověď: „Běžte klidně na Staromák, tam přijdete o víc,“ odpovídá. „Je to váš problém, mně je to jedno.“

Přímo naproti směnárně je banka. Tam by člověk dostal za eura 1716 korun. Dvacet metrů tedy udělal rozdíl asi 400 korun.

„I v centru je příležitost vyměnit peníze za dobrý kurz a bez poplatku, taková místa se nacházejí i bezprostředně vedle Staroměstského náměstí,“ popsal David Tejnor, který turistům směnárny s výhodnějším kurzem a bez poplatků doporučuje.

Turisté podle něj často navíc ani nevědí, jak české peníze vypadají, nerozpoznají mince. Stalo se například, že turisté z Ameriky dostali nejspíš někde na ulici místo českých už neplatné slovenské koruny.

Vysvětlivka k poplatku ve směnárně | Foto: Filip Titlbach | Zdroj: Český rozhlas

Pokud výměnu peněz turista ve směnárně podepíše a obchodník ho informuje o podmínkách, nejsou nevýhodné kurzy trestným činem.

Dodržování pravidel ve směnárnách kontroluje Česká národní banka. Turisté se v centru ale obrací i na strážníky. I ti jsou schopni upozornit, kde je kurz nevýhodný.

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme