Pražské sociální demokraty povede do voleb Dolínek. 'V politice končím,' řekl poražený Ludvík

ČSSD povede v Praze do sněmovních voleb stranický místopředseda a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Členové ČSSD mu při volbě lídra dali v těsném hlasování přednost před ministrem zdravotnictví a předsedou pražské sociální demokracie Miloslavem Ludvíkem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Dolínek a Miloslav Ludvík | Foto: Filip Jandourek, ČTK (koláž iROZHLAS.cz) | Zdroj: Český rozhlas

Výsledek znamená, že Ludvík na kandidátce vůbec nebude figurovat. Jak volba dopadla, oznámila ČSSD na twitteru.

Dolínek podle informací ČTK obdržel 375 hlasů, tedy 50,58 procenta. Ludvík získal 361 hlasů. Na dalších místech navrhované kandidátky členové ve volbě změny neprovedli. Účast činila 40,48 procenta.

Pražským lídrem hnutí ANO je ministr obrany Martin Stropnický, kandidátku KSČM povede v metropoli poslankyně Marta Semelová. Na prvním místě listiny TOP 09 v Praze bude čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Občanští demokraté postavili do čela kandidátky poslankyni Janu Černochovou a koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých místopředsedu Sněmovny Petra Gazdíka (STAN).

Před čtyřmi lety byl na prvním místě pražské kandidátní listiny ČSSD odborový předák, nestraník Jaroslav Zavadil. Sociální demokraté tehdy dostali v hlavním městě zhruba 14 procent hlasů. Skončili na třetím místě za TOP 09 s 23 procenty a ANO s 16,5 procenta hlasů. ODS získala před čtyřmi lety v metropoli 12 procent a KSČM 8,5 procenta hlasů. Pražskou kandidátku ČSSD reprezentují v současné Sněmovně čtyři zástupci.

Ludvík: V politice končím

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík už nebude obhajovat pozici předsedy pražské ČSSD. V reakci na výsledek volby pražského lídra sociální demokracie pro podzimní sněmovní volby řekl, že v politice v podstatě končí. Straníci dali těsně přednost místopředsedovi ČSSD a náměstkovi pražské primátorky Petru Dolínkovi.

Ludvík uvedl, že každý chce zvítězit a výsledek je daný. "Měli jsme na tom postavené primárky, takže v tuhle chvíli já v podstatě víceméně v politice končím," řekl ministr. Výsledek volby znamená, že na kandidátce nebude figurovat.

Ludvík očekává, že na podzim se uskuteční konference pražské stranické organizace. "Rozhodně už se o post ucházet nehodlám. Tady vyhrála určitá skupina, tady už bude v Praze rozhodovat někdo jiný," dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme