Pražské Vinohradské divadlo hostilo galavečer k 90. výročí Rozhlasu

Oslavy 90 let fungování Českého rozhlasu vyvrcholily slavnostním večerem v pražském Vinohradském divadle. Program mimo jiné zábavnou formou připomenul, jak se rozhlasové vysílání vyvíjelo. U příležitosti výročí také vyrostl na náměstí Míru rozhlasový stan, který odkazoval ke skromným začátkům tohoto média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stan Českého rozhlasu na Náměstí míru | Foto: Filip Jandourek

Před kostelem svaté Ludmily stojí věrná replika stanu, ve kterém v roce 1923 ve Kbelích začalo rozhlasové vysílání.

Uvnitř je k vidění klavír, starodávný mikrofon, sluchátka i reproduktor – vše tak jako před 90 lety. Díky moderní technice ale mohou návštěvníci žlutého stanu slyšet i ukázky nejstaršího vysílání Českého rozhlasu, které se v archivu uchovaly.

V nedalekém Vinohradském divadle pak ve 20 hodin začal hudebně zábavný program, který mimo jiné vyzdvihl zajímavé momenty z historie vysílání. Večerem provázeli moderátoři Českého rozhlasu Martina Kociánová a Vladimír Kroc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Jan Herget sleduje přípravy ve Vinohradském divadle. Nahlédl i do rozhlasového stanu

O hudební doprovod se staral Rozhlasový Big Band Gustava Broma a jako hudební hosté vystoupili například Petra Janů, Eva Pilarová nebo Aneta Langerová.

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan předal během večera ceny legendám rozhlasové tvorby, například režisérce Haně Kofránkové. Na dálku se k oslavám připojili také zahraniční a regionální zpravodajové.

Součástí programu byly i videoprojekce z rozhlasového stanu, ve kterých herci – například Jana Štěpánková nebo Otakar Brousek – předváděli scénky z doby před 90 lety a přibližovali tak, jak rozhlasové vysílání začínalo.

Český rozhlas – 90 let s vámi

Číst článek

Kuriozitu si připravilo recesistické uskupení Balet Českého rozhlasu, které vzniklo jen pro tuto slavnostní chvíli. „Balet Českého rozhlasu tvoří mladí herci, je tam Barbora Poláková, Lukáš Příkazký, Lucie Polišenská a Tomáš Pavelka. Balet Českého rozhlasu převede vlastně několik takových veselých scén souvisejících s historií rozhlasového vysílání,“ přibližuje dramaturg večera Jan Vedral.

Herci předvedli například výjev Podhorská rodina u krystalky, který přiblížil, jak se poslouchal rozhlas ve 20. letech v opuštěné vesničce v pohraničí. Nevynechali ani tradiční ranní rozcvičku.

Galavečer je možné sledovat díky online přenosu na webu a na YouTube. V přímém přenosu ho na svých vlnách nabídnou také ČRo Dvojka a všechny regionální stanice.

Jan Herget, Martin Karlík, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme