Pražské Vinohrady zažijí rekonstrukci květnových bojů o rozhlas

Unikátní podívaná se naskytne všem zájemcům ve čtvrtek a v sobotu na pražských Vinohradech. Příchozí budou moci shlédnout Rekonstrukci bojů o Český rozhlas z května 1945. Předpremiéra akce začíná zítra v 11:30 před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě. Drama útoku českých četníků a dalších vlastenců na budovu rozhlasu obsazenou vojáky Waffen-SS shlédnou po 60 letech veteráni Pražského povstání a další návštěvníci. V celém rozsahu bude rekonstrukce pořádána v sobotu 7. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci u rozhlasu

Bojovníci u rozhlasu | Foto: Archiv Českého rozhlasu

Jak řekl vedoucí projektu Rekonstrukce bojů o Český rozhlas Alexandr Pícha, historická akce má dva hlavní důvody: "Doufám, že to v naší zemi nebude znít pateticky, ale chceme vzdát hold bojovníkům o rozhlas a všem vlastencům, kteří neváhali obětovat všechno pro naši svobodu a životy. Mluvím jak za rozhlasáky, tak za policisty, pro které je boj za svobodný Český rozhlas také součást historie, na kterou můžou být po právu hrdí. A také chceme, aby si i dnešní lidé uvědomili, co Český rozhlas pro naši zemi znamenal a znamená."

Ve čtvrteční předpremiéře uvidí návštěvníci hlavně rekonstrukci bitvy v Balbínově ulici z 5. května 1945 a některé dramatické okamžiky bojů v okolí Českého rozhlasu v dalších dnech. Autentický záznam přenášený do okolních ulic zprostředkuje volání Českého rozhlasu o pomoc Praze. Povstalci vyvěsí na budově rozhlasu československou a americkou vlajku, ale pokus vyvěsit vlajky dalších spojenců Němci zmaří střelbou. Na rohu budovy rozhlasu jsou postříleni civilisté. Z Balbínovy ulice se dostane do rozhlasu německá posila vojáků Waffen-SS, ale poté tam zaútočí čeští povstalci.

Ti nejprve prorazí nákladní pragovkou vrata a poté se za pomoci granátů a pancéřovek prostřílí dovnitř. Německá posádka po krvavých bojích v budově podlehne tlaku povstalců a bude kapitulovat. Na závěr povstalci na budovu vyvěsí vedle československé a americké také sovětskou a britskou vlajku.

Diváci budou rozmístěni na chodnících v Balbínově ulici naproti budově Českého rozhlasu a pod křižovatkou s Římskou ulicí. Tribuna pro veterány a další hosty bude umístěna na křižovatce Vinohradské a Balbínovy ulice. Po dobu ukázky budou uzavřeny Vinohradská třída od magistrály po ulici Italská a Balbínova ulice mezi ulicemi Římská a Mánesova.

Rekonstrukce bojů o Český rozhlas bude na pražských Vinohradech pořádána v celém rozsahu v sobotu 7. května 2005. Ve 12 hodin začnou před Český rozhlas přijíždět historické skupiny a technika, včetně lehkých obrněných vozidel. Ve 13 hodin se uzavřou ulice Vinohradská a Balbínova a v 15 hodin propukne rekonstrukce naplno.

Unikátní rekonstrukci květnových bojů pořádají Český rozhlas, Vojenský historický ústav Armády ČR, Policie ČR, Městská část Praha 2, Magistrát hlavního města Prahy, Dopravní podnik Praha a další instituce i jednotlivci. Akce je nekomerční, není sponzorována a většina spolupracujících institucí i jednotlivců pomáhá organizátorům z vlastních prostředků.


Související příspěvky:
5. a 7. května 2005: Rekonstrukce bojů o Český rozhlas v Praze
V Praze na Vinohradech stojí povstalecký stíhač tanků ČS.ROZHLAS
Čtyři dny bitvy o Český rozhlas

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme