Pražské volby by s náskokem vyhrála ODS

Volby v Praze by teď vyhrála ODS s výrazným náskokem před druhými sociálními demokraty. Koalice je zatím na třetím místě, komunisté čtvrtí. Podrobnosti k exkluzivnímu průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi má redaktor Radiožurnálu Vít Dvořák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

ODS by teď v Praze dostala 29,4 % hlasů. Druhá ČSSD méně asi o 6,5 %. Rozdíl je to poměrně velký, avšak zdaleka ne tak razantní jako při volbách minulých, říkají autoři průzkumu. "Stále ještě nedosahuje té hodnoty v roce 1998. Tehdy ten rozdíl mezi první ODS a druhou ČSSD tvořil 19 %."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Už to není jako v roce 1998

Srovnává Jitka Uhrová z agentury STEM. Také rozdíl mezi druhým a třetím místem je teď v Praze poměrně velký. Třetí Koalice ztrácí totiž na druhé sociální demokraty přes 6 a půl procenta. I Koalice si ale svoje třetí místo drží zatím s přehledem. "Má poměrně výrazný náskok před čtvrtou KSČM, ten rozdíl je 7 procent."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Koalice je jasně na 3. místě

Komunisté jsou sice teď v Praze čtvrtí. I tady ale má KSČM víc příznivců, než při volbách minulých. "Pokud by tedy KSČM získala těch 9 procent, o kterých jsme mluvili, tak by to bylo více než v roce 1998, kdy získala 7 procent, ale ten nárůst je nižší, než v těch jiných krajích, kde to vypadá, že KSČM získá více než v tom 98."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: KSČM má teď víc příznivců

Žádná z dalších stran už šanci v Praze uspět nemá. "Zájem o další politické strany, neparlamentní, je v Praze poměrně nízký. Zhruba 11 procent uvedlo, že by volilo nějakou jinou stranu. Žádná z těch stran se neblíží ani náznakem k té 5procentní hranici."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Pražané menší strany příliš nevolí

I zatím nejsilnější z těchto stran - Strana zelených - má jen něco málo přes 2 procent. "Pokud se podíváme na tu skladbu voličské základy, tak se dá podtrhnout ta skutečnost, že ČSSD má v Praze nejméně věrné voliče, naopak nejvěrnější voliče má ODS."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová o věrnosti voličů

V čem se Praha také odlišuje, to je nezvykle vysoká ochota lidí jít k volbám. "Zatím nejvyšší podíl lidí uvedl, že se voleb zúčastní, je to 83 procent, a úplně nejvíce je to mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním, z nichž 93 procent uvedlo, že by se voleb zúčastnilo."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Účast ve volbách by mohla být vysoká

Pražané mají ovšem zatím přece jen o něco méně jasno v tom, koho budou volit. Zatím to ví jen 8, nejvýše 9 lidí z 10. "V Praze je poměrně vysoká míra optimismu v očekávání vývoje po volbách. 52 procent, tedy nadpoloviční většina očekává nějaké zlepšení a pouze 13 procent se obává zhoršení."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Pražané jsou optimisté

Takové jsou odpovědi bezmála 650 Pražanů z poloviny tohoto měsíce.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolebním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Praha | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Praha - exkluzivní předvolební průzkum
Plzeňský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Pardubický kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Olomoucký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme