Pražského primátora dočasně zastoupí několik radních

Pražský magistrát bude po Janu Kaslovi řídit celkem pět radních. Pražští zastupitelé rozdělili pravomoci primátora mezi Petra Švece, Jiřího Paroubka, Rudolfa Blažka, Igora Němce a Zdeňka Kováříka. Naopak nechválili návrh na odvolání všech členů rady. Neprošel ani návrh, aby byl nový primátor, nástupce Jana Kasla, volen 13. června, tedy těsně před sněmovními volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kasl | Foto: Jan Mihaliček

Primátora má zastupovat náměstek Petr Švec, další náměstek Jiří Paroubek by měl mít na starosti zahraniční politiku a bude také podepisovat dokumenty. Radní pro bezpečnost Rudolf Blažek bude vrchním velitelem městské policie a bude mít pravomoci v oblasti krizového řízení. Radní Igor Němec bude mít na starosti památky, radní Zdeněk Kovářík strategický plán.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Šulcová: Kompetence primátora rozděleny

Radní za ODS a ČSSD již ráno uvedli, že rada je plně funkční. Podle náměstka Paroubka se neuvažuje o tom, že by Praha zůstala bez primátora až do podzimních voleb do zastupitelstva. Nový primátor má být zvolen po jednáních politických zastupitelských klubů. Zástupci koalice ODS a ČSSD se mají sejít do dvou týdnů.

Rezignace na funkci primátora a na členství v ODS nemá podle Kasla žádnou spojitost se sněmovními volbami, které se konají za necelé tři týdny. "To, že bohužel jsme v čase předvolebním, nedá se nic dělat, ale já se tady v tomto období pohybuji v čase, který je trochu jiný než je čas parlamentní. Rozhodně má aktivita není nijak spojována, nebo nemá být a nesmí být spojována s akcemi parlamentními. Je mi líto, že je to tak časováno.

Za osobní lidské selhání a za krok zbabělý a politicky vychytralý považuje šéf ODS Václav Klaus rezignaci pražského primátora Jana Kasla 14 dní před klíčovými volbami do sněmovny. "Vzhledem k načasování nemůže jít o nic jiného než o politické gesto. O žádné věcné argumenty a už vůbec ne o fungování našeho hlavního města jemu a jeho našeptávačům nejde." Podle Klause je mimořádně nezodpovědné dopustit destabilizaci vedení naší metropole pár měsíců před komunálními volbami v Praze jen proto, že Jana Kasla nenavrhuje znovu pražská ODS za primátora.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme