Pražští zastupitelé rozhodli o auditu v dopravním podniku. Provede ho přímo magistrát

Hloubkový a forenzní audit v pražském dopravním podniku nebude mít na starosti sám podnik, ale přímo pražský magistrát. Rozhodli o tom v noci na pátek zastupitelé. Vypracování auditu již zadalo představenstvo dopravního podniku, podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) zadání zruší a věc převezme město, které zároveň provede audity i v dalších firmách.

Praha (Aktualizováno: 6:17 17. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Citybus v akci v pražských ulicích.

Kromě dopravního podniku se budou audity a úprava stanov týkat i dalších firem, které měl Hlubuček v gesci (ilustrační foto) | Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Scheinherr na pátečním jednání zastupitelů nejprve při projednávání programu uvedl, že audity již řeší představenstvo dopravního podniku. Poté se však domluvil se zástupci opozičních ODS a ANO na podpoře jejich návrhu, že prověření bude mít na starosti město.

‚Jak se to vyřeší, tak ti donesu půl míče.‘ Tři zakázky, které ovlivňovala skupina kolem radního Hlubučka

Číst článek

„Není důvod, proč audit nezrušit na představenstvu společnosti a nezadat ho prostřednictvím magistrátních aparátů,“ řekl náměstek. Na vypracování auditů a prověření zakázek bude muset být vybrána odborná firma, která je provede.

Schválený návrh také radě ukládá významně snížit hodnotu nemovitostí, které může podnik prodat pouze rozhodnutím představenstva bez schválení radou města jako valné hromady.

Nyní je limit 20 procent základního kapitálu firmy, což je v případě dopravního podniku přes šest miliard korun. Nově by měl být limit stanoven na 0,15 procenta, což odpovídá necelým 50 milionům korun.

Kromě dopravního podniku se budou schválená opatření, tedy audity a úprava stanov, podle usnesení týkat i dalších firem, které měl v gesci Hlubuček. Jde o firmy Pražská vodohospodářská společnost, Pražské služby a Kolektory Praha.

Neúspěšné odvolání

Opozice v pražském zastupitelstvu se na návrh zastupitele Tomáše Portlíka (ODS) neúspěšně pokusila na nočním zasedání odvolat primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě). Návrh podpořili pouze zastupitelé opozičních ODS a ANO.

Opoziční zastupitelé kritizovali Scheinherra a Hřiba za to, že podle nich nepřijali politickou zodpovědnost za korupční kauzu dopravního podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD. Hřib i Scheinherr kritiku odmítli.

Scheinherrovo trestní oznámení?

Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady dopravního podniku, v minulosti podle svých slov podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci. Týkalo se podle něj stejné skupiny lidí, která je předmětem nynější kauzy.

Mišák, Slepičák, Guči a Maťo. Přečtěte si, jak fungovala skupina kolem radního Hlubučka

Číst článek

V rámci diskuse se následně zastupitelé přeli o to, zda Scheinherr pochybil, když před dvěma lety podal trestní oznámení, avšak následně mlčel a zastupitele s tím neseznámil. Tím podle opozice kryl trestnou činnost a nesplnil svou politickou zodpovědnost.

Scheinherr kritiku odmítl s tím, že policii podepsal mlčenlivost, neboť kdyby tak neučinil, zmařil by vyšetřování. Dodal, že v době od podání trestního oznámení dělal vše pro co největší kontrolu podniku a nastavení potřebných mechanismů.

Zastupitelé hlavního města začali jednat ve čtvrtek v 8.30 a skončili po více než 20 hodinách v pátek v 5.00. 

Zastupitelé opozičních ODS a ANO v noci kolem 2.30 odešli domů, přičemž v té době ještě zastupitelé neprojednali drtivou většinu z více než 160 bodů programu. Tyto body tak odhlasovali pouze zástupci koaličních Pirátů, Prahy Sobě a části Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatím kvůli hospodaření v dopravním podniku podle informací Vrchního státního zastupitelství v Praze obvinili 11 lidí. Mezi stíhanými je Hlubuček, podnikatel Michal Redl, bývalý člen představenstva dopravního podniku Matej Augustín i další členové nejužšího vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

ODSTOUPENÍ HLUBUČKA

  • Hlubuček kvůli kauze ve čtvrtek ráno rezignoval na funkci náměstka primátora a odstoupil z rady a skončil rovněž v dozorčích radách městských firem Pražské služby i DPP.
  • Skončil rovněž jako předseda pražského STAN a odstoupil z kandidátky do podzimních voleb.
  • V současné době zůstává pražským zastupitelem a starostou Lysolají. Zda skončí i jako starosta, zatím není jasné.
  • Na jeho místo ve vedení města ve čtvrtek večer zastupitelé zvolili dosavadní zastupitelku Janu Plamínkovou (STAN).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme