Dopravní podnik se řídí smlouvou, kterou označil soud před 10 lety za neplatnou. Prodělává na ní miliony

Smlouvu pražského dopravního podniku (DPP) a společnosti Rencar ze skupiny JCDecaux ohledně reklamy na MHD, o jejíž platnost obě firmy vedou spor, označil před deseti lety pražský vrchní soud v odůvodnění rozsudku v jiné kauze za neplatnou. Informaci přinesla Česká televize. DPP si je toho podle vyjádření mluvčího Daniela Šabíka vědom, nejde podle něj však o rozhodnutí přímo ve věci platnosti smlouvy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:06 22. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský dopravní podnik (ilustrační foto)

Pražský dopravní podnik (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

DPP dříve uvedl, že smlouvou přichází o desítky milionů korun ročně. Firma Rencar to odmítá a trvá na tom, že smlouva je platná.

Klíčový svědek v kauze dopravního podniku odmítl vypovídat. Obžalobě čelí i lobbista Rittig

Číst článek

Aktuální spor DPP a Rencar začal v roce 2016. Točí se kolem smlouvy z roku 1997, která měla platit do roku 2031 a zahrnuje pronájem desítek tisíc reklamních nosičů na dopravních prostředcích, v metru nebo na zastávkách. Podnik ji vypověděl v roce 2016 poté, co ji vedení DPP a tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO) označily za nevýhodnou. DPP zároveň zpětně napadl její platnost.

Rozsudek z roku 2009 se týká žaloby Rencar na konkurenční firmu euroAWK, které DPP pronajal reklamní plochy v metru. Rencar požadovala jejich vyklizení s tím, že má na základě nájemní smlouvy s DPP z roku 1997 na jejich pronájem exkluzivní nárok.

Zamítnutá žaloba

Městský a posléze i Vrchní soud v Praze žalobu zamítly s tím, že nájemní smlouva z roku 1997 je neplatná. „(Soud) dospěl k závěru, že smlouva o pronájmu ploch pro reklamní činnost (...) je smlouvou rámcovou, kterou posoudil jako neplatnou pro neurčitost předmětu nájmu,“ píše se v odůvodnění rozhodnutí vrchního soudu, které potvrdilo dřívější rozsudek městského soudu.

Podle mluvčího DPP Šabíka si je podnik skutečnosti vědom a v aktuálním sporu jí argumentuje, nejedná se nicméně o pravomocné rozhodnutí, a není proto právně vymahatelné.

‚Perzekuce, týrání a posměch.‘ Rittig i obvinění právníci označili obžalobu v kauze jízdenek za lež

Číst článek

Mediální zástupce firmy JCDecaux Jiří Chvojka uvedl, že i když soud nájemní smlouvu označil za neplatnou, uznal ji jako smlouvu rámcovou a nejasnosti prý odstranily dodatky. Rencar u soudu argumentuje mimo jiné tím, že DPP smlouvu roky plnil, takže musel uznávat její platnost.

Soud se naposledy otázkou platnosti smlouvy zabýval v květnu, další jednání by mělo být na podzim. Dopravní podnik argumentoval posudkem, podle kterého by měl za pronájem ploch pro reklamní činnosti dostávat výrazně více než stávajících necelých 50 milionů Kč ročně.

Další zamítnutí

Na trhu by podle zástupců podniku bylo možné dosáhnout i dvojnásobné částky. Podle Rencaru je smlouva pro město výhodná. Soudy nedávno pravomocně zamítly další žalobu Rencar, ve které se firma bránila právě tvrzení podniku, že mu platí nízký nájem.

DPP už část ploch po napadené výpovědi smlouvy pronajal na základě tendru skupině BigBoard. Rencar se sice výsledku tendru bránil soudně, ale neuspěl. Obvodní soud pro Prahu 1 řeší JCDecaux a jejího technického ředitele Tomáše Tenzera také v souvislosti s údajným zvýhodněním při zakázce na pronájem ploch v metru.

Skupina JCDecaux, pod kterou Rencar spadá, na základě jiné smlouvy s městem z roku 1994 provozuje většinu přístřešků MHD v metropoli. Minulé vedení magistrátu označilo podmínky za nevýhodné a schválilo, že smlouvu nebude prodlužovat, na což současné vedení navázalo a připravuje tendr na provozovatele přístřešků. Rencar i tuto smlouvu považuje za pro město výhodnou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme