Pražský dopravní podnik podal trestní oznámení kvůli nevýhodným smlouvám

Trestní oznámení na nejméně osm osob podal pražský Dopravní podnik, a to kvůli nevýhodným smlouvám. Mělo jít například o předražené zakázky na tisk papírových jízdenek, na SMS jízdenky, nebo na právní, marketingové a poradenské služby. Oznámil to ředitel podniku Vladimír Lich, který nechal prozkoumat dosud trvající kontrakty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metro, nástupiště, cestující (ilustrační foto) | Foto: Eva Odstrčilová

„Právní analýza se zaměřila na deset jedenáct kauz. Těch kauz je několik, které dál zatěžují dopravní podnik,“ uvedl současný ředitel dopravního podniku.

Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda kroky Vladimíra Licha bezvýhradně podpořil.

„Vedení dopravního podniku ani vedení města tady není od toho, aby někoho stíhalo. Taková věc spadá jen příslušným orgánům, které mají tuto povinnost. Nicméně vedení dopravního podniku musí jednat s péčí řádného hospodáře, napravit chybně uzavřené smluvní vztahy a zároveň se pokusit chybně vynaložené finanční prostředky získat nazpět,“ řekl primátor.

Celkem osm lidí – především bývalých členů vedení– dopravní podnik viní z podvodu, pletich při zadávání tendrů a porušení povinnosti správce cizího majetku.

Pokud jde o dodávku SMS jízdenek, tehdejší šéf dopravního podniku Martin Dvořák pochybení odmítl. Tvrdí, že smlouvy měly být prověřeny řádným auditem.

„Forenzní audit má svoje jasná a zřetelná pravidla. Provádějí ho opravdu certifikované mezinárodní silné firmy, které se nenchají jen tak ovlivnit,“ uvedl Martin Dvořák.

Podle Bohuslava Svobody bude přesná výše škody zřejmá až po dokončení auditu. „My samozřejmě s tou forenzní analýzou, s analýzou finančních toků pokračujeme dál,“ sdělil.

Svoboda už dříve řekl, že nevýhodné smlouvy připravily podnik až o půlmiliardu korun.

Jana Zemanová, Martin Drtina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme