Švédsko 3:7 Česko

Pražský exprimátor Svoboda se nemusí omlouvat Rittigovi, rozhodl soud

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se nemusí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za mediální výrok, kterým údajně naznačil, že se Rittig podílel na jeho odvolání z funkce. Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze, který tak zamítl lobbistovu žalobu na ochranu osobnosti. Verdikt není pravomocný, Rittig proti němu podle svého právníka podá odvolání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Svoboda, pražský primátor

Bohuslav Svoboda, pražský primátor | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Primátora Svobodu odvolali zastupitelé při tajném hlasování v květnu 2013, nahradil ho Tomáš Hudeček (TOP 09). Svoboda pak v rozhovoru pro Lidové noviny nazvaném "Už od srpna jsme tušili, že přijde rána" řekl, že postup TOP 09 měl podporu vlivných podnikatelů.

"Když se člověk dozví, že v jedné restauraci sedí vysoký činitel pražské topky s pány (Tomášem) Hrdličkou a Rittigem, tak ho to zaujme," uvedl. Schůzka se prý odehrála v den hlasování.

Podle soudkyně Jaroslavy Lobotkové nemohli čtenáři tento výrok reálně chápat tak, že se Rittig na odvolání primátora podílel. "Přece není možné, aby někdo na základě rozhovoru v restauraci během jednoho dne rozhodl, že má být primátor odvolán."

„To, že se někdo s někým sešel v restauraci, není na naší politické scéně něčím, co by mohlo někoho poškodit," konstatovala soudkyně. Rittig ani Svoboda k soudu nedorazili.

Rittig žádal omluvu dopisem i v tisku

Média Rittiga i Hrdličku opakovaně označovala za "kmotry" ODS, kteří mají velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované zakázky.

Ivo Rittig jde k výslechu | Foto: Filip Jandourek

Lobbista v žalobě žádal, aby se mu bývalý primátor omluvil za neoprávněný zásah do občanské cti a lidské důstojnosti, a to jednak osobním dopisem, jednak veřejně v Lidových novinách. Finanční zadostiučinění Rittig nepožadoval, pouze náhradu nákladů soudního řízení.

"Tvrzení jsou zcela smyšlená a bez jakéhokoli reálného základu. Žalovaný (Svoboda) neprokázal, že jsou pravdivá, a dokonce na toto prokazování zcela rezignoval," prohlásil při svém závěrečném návrhu Rittigův právník Vladislav Jirka.

"Žalovaný může nést odpovědnost jen za to, co skutečně řekl, a ne za to, jak to někdo chápe," kontrovala Svobodova právnička Kateřina Jirásková.

Své argumenty pro zamítnutí žaloby stavěla především na tom, že Rittig nemá dobrou pověst, a proto do ní předmětný výrok nemohl zasáhnout. "Žalobce (Rittig) je dlouhodobě označován jako kmotr, případně jako lobbista," upozornila Jirásková.

Doložila to výpisem z internetového vyhledávání, který zahrnoval mimo jiné článek "Lobbista Rittig jednal s novináři nahý" či "Rittig pózoval jako správný kmotr ve zlaté róbě".

Rittigův zástupce reagoval tak, že některé z článků - například zprávy týkající se smyšleného lobbisty Tondy Blaníka či klientovy hrobky na Olšanech - jsou natolik obskurní, že jejich předložení hraničí s pohrdáním soudem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme