Pražský hrad a katolická církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly

Po letech sporů dnes uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve majetkové vyrovnání. Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství, jednoho z novogotických Mockerových domů, Náboženská matice pak klášter svatého Jiří. Církev získá také kostel Všech svatých, dalších nároků na hradní nemovitosti se vzdá. Smlouvy dnes podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a arcibiskupa Dominika Duky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad a katolická církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly

Pražský hrad a katolická církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly | Foto: Filip Jandourek

„Nové proboštství bude využíváno jako sídlo metropolitní kapituly, kapituly Všech svatých a metropolitního soudu. Jiřský klášter bude po nutné důkladné rekonstrukci sloužit účelu, kterému sloužil donedávna, teda jako galerie umění,“ nastínil kardinál Duka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský hrad a katolická církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly

Vydání proboštství a kláštera předpokládalo memorandum, které Zeman s Dukou podepsali loni v létě. Následnou přípravu smluv ale doprovázely komplikace a konečná dohoda byla oproti předpokladu odsunuta o více než měsíc.

„Vítám dohodu, která umožní Správě Pražského hradu opravit a provozovat asi sedm objektů, vítám dohodu, kde se naopak katolická církev zavazuje do pěti let z vlastních prostředků opravit budovy, které, i když vnějškově vypadají docela hezky, vevnitř je to poněkud horší. Naší společnou povinností je uvést všechny tyto budovy do provozuschopného stavu,“ prohlásil Zeman.

Pražský hrad a katolická církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly | Foto: Filip Jandourek

Podle Zemana byl poslední spor, který se týkal budoucnosti archivu metropolitní kapituly, vyřešen při dnešním obědě. Církev se nároků na archiv vzdá. Duka poznamenal, že podpis dnešních smluv považuje za jakousi symbolickou tečku za církevními restitucemi.

„Kanovníci – metropolitní kapitula – tyto domy budovali již od románské doby 11. století. Již mnohokrát jsem však řekl, že církev netouží po majetku, nenárokuje si majetek, který by nesloužil svému účelu. Vypořádání restitučních nároků je tedy pro stát podstatně výhodnější než vypořádání v rozsahu daném zákonem o majetkovém vyrovnání,“ upozornil Duka.

Nutné opravy

O navrácení budov na Hradě katolická církev požádala v létě 2013 na základě zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví. Vydat chtěla také baziliku svatého Jiří, Mladotův dům, Staré proboštství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.

Kancelář prezidenta republiky ale první žádost odmítla kvůli bezpečnosti. Tuto překážku vydání majetku zmiňuje zákon. Při dalších jednáních zástupci církve od části svých požadavků odstoupili, v srpnu tak bylo podepsáno předběžné memorandum.

Jiřský klášter (část budovy zcela vpravo) a Nové probošství (uprostřed) dostane katolická církev na základě žádosti podané v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Kapitula i matice se zavázaly, že do pěti let objekty zrekonstruují. „Součástí smlouvy je závazek katolické církve, že veškeré náhrady na opravy předaných objektů bude hradit z vlastních prostředků,“ přiblížil Zeman. Dodal, že ve smlouvách je i jakési penále pro případ, že by se opravy nestihly.

Především v případě kláštera svatého Jiří půjde o nemalé investice, objekt nebyl dlouho opravován. Církev může stejně jako každý vlastník žádat stát o příspěvek na opravu kulturní památky. Od začátku restitucí ale především kraje uvolňují na tyto dotace církevním subjektům méně peněz než dříve.

Obě strany se také domluvily, že církev bude moci využívat románskou baziliku svatého Jiří a nadále i Mladotův dům, který má pronajatý. Obě budovy ale zůstanou majetkem státu. Podle Duky bude platit podobný princip jako u správy katedrály svatého Víta.

Pražský hrad a katolická církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly | Foto: Filip Jandourek

Proti dohodě se v minulosti ostře postavil kardinál Miloslav Vlk, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Podle Duky ale při svém vyjádření neměl dostatek informací.

Naopak proti navracení nemovitostí na Hradě se postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí. Dnes předseda vlády před novináři označil dohodu za užitečnou a za rozumný kompromis.

Podle Zemana měla vláda dva roky na to, aby připravila kvůli hradním restitucím speciální zákon, což neučinila. Iniciativy se tak prý musel s Dukou chopit sám.

Církev a Hrad řešily otázku některých nemovitostí už od 90. let. Spory se táhly především kolem katedrály sv. Víta, po řadě soudních rozsudků byla podepsána dohoda, podle které se stát i církev o chrám starají společně. Za prezidentování Zemanova předchůdce Václava Klause získala církev do dlouhodobého pronájmu Mladotův dům.

Výměna objektů mezi církví a státem na Pražském hradě | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

ČTK, ČRo, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme