Pražský hrad dál posiluje bezpečnost, přibudou i turnikety. Opatření vyjde na 17 milionů korun

Správa Pražského hradu chystá nová bezpečnostní opatření ve středním křídle Nového paláce Pražského hradu. Zakázku za více než 17 milionů korun získala společnost Mercator, která Hradu zajišťuje stavební úpravy dlouhodobě. Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka jde o dlouhodobě plánovanou úpravu. Jaká bezpečnostní opatření ale Hrad nově v objektu zavede konkrétně, komentovat nechtěl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána gigantů se sousoším Souboj Titánů na Pražském hradě

Hrad se zpřísňováním bezpečnostních opatření začal už před několika lety (ilustrační foto). | Foto: Jolana Nováková | Zdroj: Český rozhlas

„Jde o plánovanou rekonstrukci související s dlouhodobým zefektivněním bezpečnostního zajištění Pražského hradu,“ napsal Ovčáček v SMS serveru iROZHLAS.cz. Veřejnosti se úpravy podle něj nedotknou.

Kontroly na Pražském hradě jsou kvůli bezpečí návštěvníků, o prezidenta vůbec nejde, tvrdí Ovčáček

Číst článek

Jaká konkrétní bezpečnostní opatření se Hrad za více než 17 milionů korun chystá pořídit, neokomentoval.

Podle smlouvy veřejně dostupné v registru smluv, kterou Správa Pražského hradu se společností Mercator uzavřela, má firma mimo jiné provést „instalaci a zprovoznění mechanických, elektromechanických a elektronických bezpečnostních prvků za účelem zlepšení zabezpečení tohoto vstupu proti vniknutí neoprávněných či nepovolaných a neprověřených osob“.

V jiném bodě smlouvy se společnost zase zavazuje k tomu, že je odborně způsobilá k montáži a servisu kamerového systému CCTV a montáži a servisu „mechanických zábranných prostředků“, jako jsou například turnikety.

Ve středním křídle paláce sídlí Kancelář prezidenta republiky.

Hrad se zpřísňováním bezpečnostních opatření začal už před několika lety. Některá z nich zavedl v roce 2015 v reakci na akci skupiny Ztohoven, která na střeše Nového paláce vyměnila prezidentskou standartu za červené trenýrky.

Nejviditelnější omezení přišlo v roce 2016, kdy Hrad nainstaloval u vstupů do areálu bezpečnostní rámy, kterými musejí návštěvníci procházet. Loni pak Hrad oznámil, že část z nich vymění za nové.

„Bezpečnostní opatření jsou nezbytná. Vzhledem k současné situaci v Evropské unii jsou nezbytná a potřebná z hlediska ochrany návštěvníků Pražského hradu,“ řekl prezidentův mluvčí v lednu 2019 pro Český rozhlas Plus s tím, že v této věci „vůbec nejde“ o bezpečí prezidenta.

Bezpečnostní opatření sahají ale i mimo samotný hradní areálu. V květnu 2017 správa omezila počet přístupových míst do Jeleního příkopu, který tak přestal být průchozí.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme