Pražský hrad budou ode dneška strážit i ženy

Návštěvníci Pražského hradu dnes asi budou překvapeni. Při slavnostním střídání hradní stráže nastoupí k přímému výkonu strážní služby žena. Stane se tak vůbec poprvé v historii této elitní jednotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Slavnostní střídání stráží začíná na prvním nádvoří Pražského hradu ve 12 hodin. Ihned po ceremoniálu nastoupí vojačka stráž na stanovišti u vstupní brány. A nebude to jediná žena v elitní jednotce. "Prvního ledna 2005 nastoupily k hradní stráži dvě rotmistryně, a to v rámci profesionalizace ozbrojených sil," řekl Radiožurnálu podplukovník Karel Niederhafner.

Hradní stráž vznikla v roce 1918 na ochranu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po pádu komunistického režimu dal Hradní stráži novou organizaci i tvář prezident Václav Havel. Od začátku roku slouží v jednotce 608 vojáků. Všichni jsou nyní již profesionálové. Poslední vojáci základní služby opustili kasárny těsně před loňskými Vánocemi.

Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme