Na Pražském hradě obnovili po měsíci kontroly u vstupu. ‚Kvůli bezpečnostní situaci,‘ vysvětluje policie

Policisté začali znovu kontrolovat všechny, kteří přicházejí do areálu Pražského hradu. Dosud byly kontroly od konce března u vstupů jen namátkové. Přísnější bezpečnostní opatření začalo platit ve středu. Informaci přinesl Radiožurnál.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:09 6. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K návštěvě Pražského hradu musí lidé opět projít kontrolou (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„K tomuto systému plošných kontrol bylo přistoupeno na základě doporučení bezpečnostních expertů. Reflektuje to bezpečnostní situaci v rámci celé Evropy, potažmo na celém světě,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Za rozhodnutím podle něj není žádná konkrétní hrozba.

Pražský hrad ruší bezpečnostní kontroly při vstupu do areálu. Otevře i Jelení příkop

Číst článek

Prezidentská kancelář odkázala na vyjádření Policejního prezidia. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka o kontrolách kancelář nerozhoduje ani je neupravuje.

Kontroly u vstupů byly zavedeny v létě 2016. Především zpočátku se před Hradem tvořily dlouhé fronty. Lidé museli projít bezpečnostními rámy a policisté jim kontrolovali i zavazadla.

Podle kritiků byla opatření zbytečná. Hrad je hájil potřebou zajistit bezpečí turistů.

OBRAZEM: Veřejnosti se po více než půl roce otevřel Pražský hrad. K vidění jsou i dvě výstavy

Číst článek

Koncem března pak Hrad oznámil, že se kontroly ruší a mají být pouze namátkové. Ovčáček tehdy mluvil o posilování kamerového systému a dalších prvků ochrany na Pražském hradě. Areál byl ale tehdy v souvislosti s protipandemickými opatřeními již od poloviny loňského října uzavřený. Kontroly nicméně měly zůstat podle prezidentova mluvčího zrušené i poté, co se Hrad znovu otevře veřejnosti. 

Od pondělí pak mohli lidé Pražský hrad opět navštívit. Ještě ten den Kancelář prezidenta republiky uvedla, že policisté by neměli již návštěvníky kontrolovat plošně, ale jen namátkově. A podle agentury ČTK tomu tak skutečně bylo.

Marie Veselá, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme