Hrad odmítá poskytovat informace pěti médiím a pořadům. Podle něj kvůli boji proti dezinformacím

Kancelář prezidenta republiky nebude poskytovat informace pěti médiím a pořadům, které podle ní šíří zkreslené, lživé a neobjektivní informace. Informoval o tom v pátek na stránkách Hradu kancléř Vratislav Mynář. K vyloučeným médiím patří týdeník Respekt, server Seznam Zprávy, Deník N a pořady 168 hodin a Reportéři ČT, které vysílá Česká televize.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:07 21. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Kancelář prezidenta republiky v rámci boje proti dezinformacím… nadále nebude poskytovat jakékoli informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT,“ oznámil v pátek odpoledne kancléř Vratislav Mynář.

Na Pražském hradě obnovili po měsíci kontroly u vstupu. ‚Kvůli bezpečnostní situaci,‘ vysvětluje policie

Číst článek

Vadí mu mimo jiné to, že média citují zdroje, které podle něj ve skutečnosti neexistují. Nebo že se snaží podle něj neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky. Zároveň upozornil, že zaměstnanci, kteří by s médii komunikovali, by mohli porušit pracovní smlouvu.

„V případě poskytování součinnosti ve formě zodpovídání dotazů e-mailem či telefonicky by se pracovníci KPR mohli naopak podílet na poškození dobrého jména České republiky, což je v rozporu s jejich pracovní smlouvou,“ uvedl kancléř.

Chyb se zmíněná média podle něj dopustila při informování o některých kauzách z poslední doby, například o dopisu čínské ambasády, kterým čínské velvyslanectví v Praze reagovalo na zamýšlenou cestu někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan, nebo o těžbě kamene v Lánské oboře, kterou se zabývá policie.

Sám Mynář byl v centru zájmu médií už několikrát, a to například v souvislosti s nezískáním bezpečnostní prověrky, s přestavbou svého domu nebo s podnikatelskými aktivitami v Osvětimanech. Kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, vinu odmítá.

‚Nic se nemění‘

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery označil postup Hradu za z principu nepřijatelný. „Upřímně řečeno se toho moc nezmění, na otázky Hrad skoro neodpovídá, mluvčí Ovčáček místo odpovědí posílá nesrozumitelné říkanky, kdy není jasné, jestli mu nějaké dítě nevzalo mobil a nepíše za něj,“ reagoval na twitteru.

Mynář nedostal prověrku i kvůli pochybnostem při rekonstrukci hotelu v Osvětimanech, píše Seznam Zprávy

Číst článek

„Prezidentská kancelář na nic neodpovídala dosud, nebude odpovídat dál. Zajímat se o ně budeme stejně, otázky od nás dostávat budou,“ konstatoval Jiří Kubík, šéfredaktor serveru Seznam Zprávy.

„Konstatuje to stav, který již existuje a nějakou dobu trvá. Pravidelně míváme problémy získat informace z Hradu na jakoukoli otázku, kterou pokládáme,“ řekl pro Radiožurnál dramaturg a moderátor Reportérů ČT Marek Wollner.

„Vnímám to jako ocenění naší práce. Je to seznam médií, na kterém je pro novináře lichotivé být a kde bych nerad chyběl. Jsou to média, která dělají kritickou žurnalistiku, které je podle mě v posledních letech málo. V České televizi to děláme dobře a budeme v tom pokračovat,“ dodal.

Podobně jako Wollner reagovala také Nora Fridrichová z pořadu 168 hodin: „Děkujeme za uznání naší práce, ve které budeme pokračovat.“

„Oznámení kancléře Mynáře práci Deníku N zásadně neztíží. Posílí však naše odhodlání kontrolovat to, co se v nejbližším okolí prezidenta děje. Považujeme to za službu veřejnosti a náš příspěvek k tomu, abychom zůstali svobodnou a demokratickou zemí,“ napsal na twitteru šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek.

ako, sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme