Dočasně bez vstupních kontrol, poslední květnový víkend zdarma. V pondělí se otevře Pražský hrad

Pražský hrad dočasně zruší plošné kontroly při vstupu do areálu, budou jen namátkové. V tiskové zprávě to v úterý uvedl kancléř Vratislav Mynář. Areál Pražského hradu se po opatřeních spjatých s epidemií nového typu koronaviru znovu otevře pro veřejnost od pondělí. Hrad také oznámil, že od pátku 29. května do pondělí 1. června budou všechny prostory přístupné zdarma.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Areál Pražského hradu každoročně navštíví přes dva miliony lidí (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pražský hrad byl uzavřen v polovině března kvůli vládním opatřením, která měla za cíl omezit šíření nového koronaviru. Otevření je naplánováno na pondělí, kdy také budou zrušeny plošné kontroly.

Podle Mynáře rozhodnutí souvisí s kontrolou státních hranic. V tiskové zprávě uvedl, že za prvořadou považuje ochranu kulturního dědictví a návštěvníků Hradu. Mnohá rizika podle něj souvisí se situací v zahraničí a s teroristickými útoky, které se staly v jiných evropských zemích.

„Významnou roli zde hraje prostupnost hranic v rámci schengenského prostoru. S přihlédnutím k aktuálnímu stavu, kdy je zásadně omezen turistický ruch a Česká republika znovu kontroluje provoz na svých hranicích, jsou dočasně upravena bezpečnostní opatření při vstupu do areálu Pražského hradu,“ uvedl kancléř.

Policisté proto podle něj budou návštěvníky kontrolovat jen namátkově. Lidi vyzval, aby nepřicházeli s většími zavazadly a s nebezpečnými předměty, jejichž vnášení do areálu je zakázáno.

Do areálu zadarmo

Policejní kontroly na vstupu Hrad zavedl v létě 2016. Opatření čelilo kritice, lidem se nelíbilo, že areál fakticky přestal být průchozí. Na vstupech se zejména v počátku tvořily dlouhé fronty. Mynář v úterní tiskové zprávě zároveň pozval všechny české občany, aby navštívili venkovní i vnitřní hradní prostory.

OBRAZEM: Vylidněná Praha bez úsměvů. Rušná místa zejí prázdnotou a lidé schovávají tváře do roušek

Číst článek

„Abychom vám v období, kdy se řada rodin potýká s nejistotou a sníženými příjmy, návštěvu co nejvíce usnadnili, rozhodl jsem na základě pokynu pana prezidenta o zpřístupnění všech návštěvnických prostor a okruhů Pražského hradu zcela zdarma ve dnech 29. května až 1. června,“ dodal.

Přístupný bude Starý královský palác, katedrála sv. Víta včetně velké věže, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, Rožmberský palác, expozice Příběhu Pražského hradu, Svatovítský poklad a výstava v Královském letohrádku.

Mynář minulý týden řekl, že dosavadní výpadek v příjmech kvůli uzavření Pražského hradu je asi 115 milionů korun. Celkovou ztrátu bude podle něj Kancelář prezidenta republiky znát až po skončení letní sezony.

Pražský hrad v tiskové zprávě také uvedl, že se chce v současné situaci soustředit na potřeby českých návštěvníků a areál více přizpůsobit rodinám s dětmi či seniorům.

Co nejdříve chce obnovit program pro školy a další zájemce, během kterého mohou navštívit jinak nepřístupné prostory prezidentského úřadu. Před otevřením chce také hradní kancelář na sociálních sítích nabídnout obrazovou prohlídku areálu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme