OBRAZEM: Skoro 30 tisíc svíček připomnělo na Hradě oběti koronaviru. První zapálil prezident Zeman

Na nádvořích Pražského hradu v pondělí hořely svíčky za oběti pandemie koronaviru. Bylo jich přesně 29 711 – tolik lidí podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo na nemoc covid-19 k nedělnímu dni. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších.

fotogalerie Praha (Aktualizováno: 23:51 10. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman zahájil pietní akci výzvou k minutě ticha. V krátkém projevu ocenil práci zdravotníků během pandemie koronaviru, zaslouží si podle něj poděkování.

Zeman také doplnil, že za smrt některých z nich neseme odpovědnost my sami, a to svou lhostejností a lehkomyslností. „A zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně,“ uvedl.

Doufá, že se z toho lidé poučili a budou se dál chovat s pokorou. Závěrem vyjádřil naději, že nejpozději v září tohoto roku především díky masivnímu očkování epidemie v Česku skončí.

Plochu mezi katedrálou svatého Víta a Hradem téměř celou zaplnily bílé svíčky v plastových pivních kelímcích. Podle mluvčího prezidentské kanceláře Víta Nováka to bylo jednak proto, aby je nezhášel vítr, a zároveň aby zachytily i rozteklý vosk. Kvůli větru byly k dlažbě přilepené i páskou. Další svíčky byly také na prvním a druhém nádvoří a lemovaly i všechny vstupy na Hrad.

Přípravy zabraly celé odpoledne. Od 20. do 22. hodiny doprovodila pietu i hudba Hradní stráže. Dvě hodiny před půlnocí, už za úplné tmy, se na krátkou chvíli zhasla osvětlení uvnitř nádvoří. Svíčky hořely do půlnoci, dokdy mohli do areálu Pražského hradu zamířit i návštěvníci.

Eva Mikulka Šelepová, René Volfík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme