Prázdný sklad alkoholu i zvýhodnění dodavatele. Hrad podá trestní oznámení na základě externího auditu

  • Kancelář prezidenta republiky na základě externího auditu ve Správě Pražského hradu podá trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti.
  • V pondělní tiskové zprávě zástupci kanceláře prezidenta Miloše Zeman uvedli, že podezření se týkají porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu.
  • Kancelář zmínila některá pochybení, za která podle ní odpovídají bývalý ředitel SPH Ivo Velíšek a bývalá ředitelka Odboru zámek Lány Michaela Javůrková.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 14:59 6. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Trestní oznámení se týká podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zatím se nechci vyjadřovat, počkám, až se k tomu vyjádří příslušné orgány,“ uvedla pro Radiožurnál svůj postoj Javůrková, kterou Kancelář prezidenta republiky v souvislosti s trestním oznámením zmiňuje společně s Velíškem. Podle kancléře Vratislava Mynáře může být počet odpovědných osob vyšší.

Mynář si za své působení na Hradě vydělal přes 17 milionů. Ve funkci zřejmě skončí ve čtvrtek

Číst článek

V příštích měsících se na Hradě uskuteční důkladné inventury vnitřních předpisů a nakládání s prostředky Správy Pražského hradu, uvedl Hrad. „Další opatření lze očekávat, až Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu obdrží závěrečnou zprávu o výsledcích kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu,“ stojí v tiskové zprávě.

Mynář v pondělí novinářům řekl, že závěrečnou zprávu prezidia KPR nemá, k dispozici má ale usnesení kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu, v němž jsou obsažena některá opatření, k nimž už KPR přistoupila. Mynář je připraven po dohodě s budoucí kancléřkou Janou Vohralíkovou usnesení zveřejnit.

Na Hradě loni od března do září prováděl komplexní kontrolu Nejvyšší kontrolní úřad, jehož závěrečnou zprávu dosud nemá prezidentská kancelář k dispozici. Dílčí výsledky kontroly pak podle Hradu přiměly kancléře Vratislava Mynáře k říjnovému odvolání Velíška a zadání doplňujícího externího auditu, který vypracovala společnost BDO.

Téměř 21 milionů korun. Dopočítali jsme hradní účty za právní služby advokátní kanceláře Nespala

Číst článek

Podezření se podle Kanceláře prezidenta republiky týkají rekonstrukce Vikárky či evidence alkoholu ve skladu. „Po odvolání Velíška a Javůrkové byl nalezen sklad alkoholu na zámku Lány téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko,“ stojí v tiskové zprávě. Fiktivně se mělo podle zprávy na protokolární účely odepisovat 20 lahví alkoholu měsíčně.

Zvýhodnění dodavatele

Společnost audit prováděla od loňského 22. prosince do letošního 27. ledna. „Práce zahrnovaly posouzení dodržení právních předpisů a posouzení nastavení a fungování souvisejících procesů. Bylo učiněno celkem 15 zjištění, z toho tři zjištění s vysokou závažností a sedm středně závažných zjištění,“ uvedla kancelář.

V případě oprav a stavebních úprav ve Vikářské ulici podle ní Velíšek mimo jiné v příkrém rozporu se zákonem o veřejných zakázkách nezrušil zadávací řízení, když se do řízení přihlásil jediný uchazeč, byl zjištěn ekonomický rozpor mezi technickým průzkumem a skutečností a byl zjištěn i rozpor nabídkové ceny a předpokládané hodnoty zakázky.

V auditu na Hradě jsme nic nevynechali. Jsem ale připraven s Pavlem jednat, říká šéf kontrolního úřadu

Číst článek

„Jakožto veřejný zadavatel stanovil nevhodný způsob předkládání nabídek e-mailovou poštou, což vytvořilo prostor pro zvýhodnění jednoho dodavatele a manipulaci s informacemi,“ stojí v tiskové zprávě. Podle advokáta Nespaly mohlo dojít o navýšení zakázky téměř až o 100 milionů korun.

Nedostatečná byla podle Kanceláře prezidenta republiky pod Velíškem i evidence při výběru a svozu hotovosti v areálu Hradu. „Jde v souhrnu o vysoké částky finanční hotovosti, jejíž evidenci bývalý ředitel Správy Pražského hradu Velíšek ponechal zcela nedostatečnou, a to od převzetí, shromáždění po převoz, zaúčtování a uložení,“ uvádí Kancelář prezidenta republiky.

Velíšek až do svého odvolání nepřijal odpovídající opatření, přestože důraznou výtku v tomto směru dostal už v roce 2018, píše kancelář.

Ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák uvedl, že po jeho loňském nástupu do funkce se začal připravovat externí audit, jeho výsledky potvrzují některá podezření. Zároveň Hrad podle něj provádí hloubkové inventury a přijal řadu nápravných opatření v organizační a personální oblasti.

ČTK, Jakub Mikel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme