Mynář se ohradil, že by falšoval podpis prezidenta. Ukázal, jak Zeman v nemocnici svolává sněmovnu

Brífink Kanceláře prezidenta republiky | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek uspořádala na Pražském hradě mimořádnou tiskovou konferenci. Vedoucí kanceláře Vratislav Mynář ji svolal jako reakci na „útoky médií, ale i veřejných činitelů“. „Dosavadní postup kanceláře pod mým vedením v hospitalizaci pana prezidenta byl v souladu s platnou legislativou,“ sdělil v úvodu Mynář. Ukázal také záznam, na němž prezident v nemocnici podepisuje svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny.

Praha (Aktualizováno: 16:48 21. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Upozorňuji, že prezidentem republiky je Miloš Zeman, který byl dvakrát za sebou zvolen v přímé volbě občany České republiky. Senát zveřejnil informace, které obsahují lékařské stanovisko internistů a ošetřujících lékařů Ústřední vojenské nemocnice ke zdravotnímu stavu prezidenta republiky,“ započal tiskový brífink Mynář.

50 dní, které otřásly zdravím prezidenta: jaterní problémy vydávali za nechutenství po kouření

Číst článek

Následně doplnil exkurz do minulosti, jak se například informovalo o zdravotním stavu Václava Havla.

„Při pohledu do historie o informování o stavu Václava Havla lze najít paralely se současnou situací. Právní rámec se od té chvíle nezměnil. Bez schválení prezidentem nemůže kancelář zveřejňovat informace i jeho zdravotním stavu,“ uvedl mimo jiné kancléř.

Na brífinku dále zaznělo, že to byl právě prezident Miloš Zeman, kdo dal pokyn ke svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny.

Mynář také popsal, jak minulý týden proběhla schůzka s šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). „Doprovodili ho do předsálí, sám jsem ho přivedl do pokoje, kde došlo k dokončení ústavního aktu. Ohrazuji se, že bych si dovoloval manipulovat či falšovat podpis pana prezidenta,“ pronesl vedoucí kanceláře těsně před zveřejněním videa.

Záznam, který novinářům pustil hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezident na něm podepisuje dokument o svolání sněmovny | Zdroj: Repro ČT24

‚Kancléř nemluví pravdu‘

O celé záležitosti podle jeho slov věděl i premiér Andrej Babiš (ANO). „Ve středu 13. 10. v 10.30 jsem v Hrzánském paláci o tomto rozhodnutí informoval podle pokynů prezidenta premiéra Andreje Babiše,“ uvedl.

Předseda vlády to ale vzápětí popřel. „Pan kancléř nemluví pravdu, nic mi neřekl,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Následně své vyjádření upřesnil: nevěděl o plánované schůzce Radka Vondráčka u prezidenta Zemana v nemocnici. „Celá schůzka s kancléřem trvala asi patnáct minut. Pan Mynář nás s ředitelkou Úřadu vlády Tünde Bartha informoval, že schůze Parlamentu bude pravděpodobně svolána panem prezidentem na 8. 11. Neřekl ani jak, ani kdy. O návštěvě pana Vondráčka u prezidenta nepadlo ani slovo.

Samotné zveřejnění záznamu, jak Zeman podepisuje dokument, je podle Mynáře v zájmu ochrany práv prezidenta republiky.

Vedoucí prezidentské kanceláře také upřesnil, že prezident Zeman se rozhodl svolat ustavující schůzi sněmovny ještě před tím, než Mynář obdržel stanovisko Ústřední vojenské nemocnice. Podle lékařů totiž není Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Vojenská nemocnice se však už dříve vyjádřila jasně: o Zemanově pracovní neschopnosti informovala prezidentskou kancelář již ve středu 13. října v osm hodin ráno. I přes to Mynář na druhý den pozval Vondráčka a zorganizoval podepsání dokumentu.

„Stejně jako v předchozích případech jsem připraven poskytnout stoprocentní součinnost Policii České republiky,“ prohlásil.

Oslavy 28. října

Mynář rovněž sdělil, že každý den předává prezidentu Miloši Zemanovi monitor zpráv. A oznámil, že Hrad prozatím ruší předávání státních vyznamenání, které se tradičně koná 28. října. „Ceremoniál bude odložen na pozdější termín, pokud pan prezident nerozhodne jinak“

Prezident je hospitalizován od 10. října, ve středu 13. října byla oficiálně potvrzena jeho pracovní neschopnost, kdy o tom Ústřední vojenská nemocnice informovala Kancelář prezidenta republiky. Veřejnost se ale o této skutečnosti dozvěděla až prostřednictvím šéfa Senátu Miloše Vystrčila v pondělí, o pět dní později.

Po zveřejnění informací o pracovní neschopnosti se pozornost obrátila ke kancléři Mynářovi. Policie začala vyšetřovat i jeho okolí, zdali se někdo z Hradu nedopustil „trestných činů proti republice“.

Vít Kubant, tzr, svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme