Pražský hrad se otevřel veřejnosti. Prohlídku provází fronty a bezpečnostní kontroly

Na Pražském hradě si lidé v sobotu můžou zdarma prohlédnout ceremoniální a reprezentační sály. Pro veřejnost se tak otevírají běžně nepřístupná místa, kde prezident přijímá státní návštěvy, jmenuje soudce nebo členy vlády. Přístupný je třeba Španělský sál, Rudolfova galerie, Trůnní sál nebo Habsburský salon. Návštěvníci musí ale počítat s tím, že je mohou při vstupu do Hradu zdržet bezpečnostní kontroly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský sál na Pražském hradě

Španělský sál na Pražském hradě | Zdroj: Profimedia

Návštěvníci se vedle prohlídky prostor dozvědí, které protokolární a společenské události se v daných místnostech odehrávají. V jednotlivých salonech budou fotografie z protokolárních akcí, třeba jmenování ústavních činitelů, soudců a generálů, nástupní audience velvyslanců nebo přijetí oficiálních návštěv ze zahraničí.

Láska k autům, vysvětluje Zeman Krulišovu jízdu. Policie nemá vozit papaláše, říká poslanec

Číst článek

Mohli by tak vidět i místo známé z nedávných novinových snímků, kde se prezident počátkem května setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Přístup je z prvního nádvoří, návštěvníci tak musí počítat s tím, že je mohou zdržet kontroly při vstupu do Hradu. V dopoledních hodinách se kvůli bezpečnostním opatřením utvořila dlouhá fronta.

Reprezentační prostory Pražského hradu se nacházejí v prvním podlaží Nového královského paláce. Rezidence panovníků byla vystavěna postupně v letech 1564 až 1616 pro Maxmiliána II. a Rudolfa II. Celý komplex byl stavebně sjednocen a upraven v rámci tereziánské přestavby ve stylu barokního klasicismu letech 1753 až 1775.

V západním křídle Nového paláce bude přístupný také Rothmayerův sál. V něm bude navíc k vidění výstava nábytku a dekorací od Josipa Plečnika. Ten ve dvacátých letech přestavěl Hrad pro prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Expozice představí průřez realizacemi tohoto architekta na Pražském hradě, včetně originálního mobiliáře.

Na prohlídku se lidé dostanou zvláštním vstupem přes Hradčanské náměstí. Bezpečnostní kontrolou projdou až u vstupu u Matyášovy brány.

Pražský hrad Pražský hrad otvírá své reprezentační prostory pravidelně jednou až dvakrát do roka.

ČTK, Kateřina Součková, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme