Středula k odstoupení z prezidentské kandidatury: O mém rozhodnutí věděl jen můj nejužší tým

Na druhém nádvoří Pražského hradu se v neděli odpoledne sešly stovky lidí, aby se symbolicky rozloučily s érou arogance a pohrdáním lidmi, kterou podle nich ztělesňoval Miloš Zeman, a také aby upozornili na důležitost prezidentské volby. Shromáždění s názvem Dotáhneme změnu: Demokrat na Hrad, které se konalo několik dní před prvním kolem voleb, zorganizoval spolek Milion chvilek. Shromáždění asi po hodině a půl zakončila česká hymna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shromáždění zahájila vystoupení slamerů Anatola Svahilce a Lenky Hronové, režisér Václav Marhoul předčítal ze Zemanovy knihy Jak jsem se mýlil v politice. Vystoupil i písničkář Jaroslav Hutka.

Shromáždění zahájila vystoupení slamerů Anatola Svahilce a Lenky Hronové, režisér Václav Marhoul předčítal ze Zemanovy knihy Jak jsem se mýlil v politice. Vystoupil i písničkář Jaroslav Hutka. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Druhé nádvoří Hradu se kromě vyhrazených částí z velké části zaplnilo účastníky akce. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se shromáždění účastnily „vyšší stovky“ lidí. Další lidé program sledovali na Hradčanském náměstí z velkoplošné obrazovky. Na setkání dohlíželo podle Daňka zhruba padesát policistů, žádné incidenty neřešili.

Účastníci chtěli podle organizátorů dát najevo, že od nově zvoleného prezidenta nebo prezidentky očekávají demokratické hodnoty, otevřenost, lidskost či prozápadní a demokratické směřování České republiky. Někteří lidé si s sebou přinesli transparenty, například s nápisy: Sbohem, Zemane, Volím Pavla a vím proč či Fischer na Hrad.

Volební model STEM: První kolo by vyhrál Babiš před Pavlem a Nerudovou, v druhém kole by ho porazili

Číst článek

Organizátoři také přinesli krabici s předměty, které podle nich symbolizovaly Zemanovo prezidentství, měli mimo jiné červené trenýrky, láhev becherovky nebo nafukovací člun. Na Hradčanském náměstí je na závěr akce vyhodili do popelnice.

Shromáždění zahájila vystoupení slamerů Anatola Svahilce a Lenky Hronové, režisér Václav Marhoul předčítal ze Zemanovy knihy Jak jsem se mýlil v politice. Vystoupil i písničkář Jaroslav Hutka. Marhoul i Hutka patří mezi podporovatele prezidentského kandidáta Petra Pavla.

Řečníci na nádvoří netypicky své projevy přednášeli na štaflích, pódium kvůli bezpečnostním kontrolám u vstupu do areálu Hradu nemohli organizátoři přinést. U kontrol se také před demonstrací tvořily fronty.

Podporovatelé Pavla a Nerudové

Na akci promluvili podporovatelé Pavla i Danuše Narudové, které týmy obou kandidátů vybraly. Za Pavla mluvil lékař Tomáš Šebek, za Nerudovou zase moderátorka a komička Adéla Elbel. Přečetli životopisy kandidátů jako odpověď na inzerát na pozici prezidenta, který Milion chvilek zveřejnil.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který na prezidenta také kandiduje, by podle mluvčí spolku Hany Strašákové změnu nepřinesl. Připomněla například to, že Babiš čelí obžalobě v kauze Čapí hnízdo, ve které soud vynese rozsudek v pondělí.

ČEKÁNÍ NA PREZIDENTA: Babiš nechodí do debat, Bašta nechápe Ústavu a Nerudová s Pavlem řeší minulost

Číst článek

Organizátoři ve čtvrtek zveřejnili informaci, že jim Správa Pražského hradu doporučila přesunout nedělní shromáždění jinam, protože historické sídlo českých králů a prezidentů není podle správy veřejným prostranstvím. Spolek ale argumentuje rozhodnutím Městského soudu v Praze, podle něhož jsou hradní nádvoří veřejným prostranstvím, kde se veřejnost shromažďovat může.

V reakci na vyjádření správy, že Pražský hrad je nejnavštěvovanějším turistickým cílem, současně spolek vyzval své příznivce, aby na Hrad dorazili jako turisté na výlet, tedy s fotoaparáty, turistickou mapou, svačinou a dalším vybavením.

Zemanův nástupce se ujme prezidentského úřadu začátkem března. Voliči budou příští víkend vybírat z devíti kandidátů, předpokládané druhé kolo dvou finalistů se uskuteční koncem ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme