OBRAZEM: Pražský hrad s jedovatým azbestem. Ve Španělském sále bylo několik tun nebezpečného materiálu

Ze Španělského sálu na Pražském hradě se stalo staveniště. Dělníci na místě museli vytrhat všechny parkety. A při plánované opravě pod nimi našli nebezpečný azbest. Na místě natáčel Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Fotogalerie Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Azbestová vlákna se nacházela v izolaci, dělníci odtěžili asi 150 tun materiálu. Samotného azbestu bylo pod podlahou podle Správy Pražského hradu několik tun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dělníci ve Španělském sále objevili 150 tun materiálu s azbestem. Natáčela Marie Veselá

Naposledy se podlaha opravovala v sedmdesátých letech. Mluvčí správy Jan Pastor tak předpokládá, že právě v dané době se do sálu izolace s azbestem dostala. „Je logické, že se v té době azbest k izolaci sem tam používal. Mění se i parkety s vídeňským křížem,“ přiblížil pro Radiožurnál. Opravy by měli mít dělníci podle něj hotové do konce září.

Ve Španělském sále, který je nyní v podstatě obalený igelitem a kartonem, se ale neopravují jen podlahy. Pracují tam rovněž restaurátoři, ti znovu pozlacují některé zdobné prvky.

O azbestu

Azbest je karcinogen, v podobě mikroskopických ostrých vláken se může dostat do těla a způsobit v něm rakovinné bujení. Dříve se hojně využíval kvůli svým dobrým tepelným a mechanickým vlastnostem, nyní je ale použití tohoto materiálu regulováno nebo přímo zakázáno. Takzvané boletické panely, které obsahují azbest, se používaly při výstavbě hlavně v 70. a 80. letech. Je z nich postaveno mnoho sídlištních škol, ale i zdravotnických zařízení nebo nákupních středisek po celém Česku.

Na štukovou výzdobu použili přes 4 500 plátků metálu, tedy kovové fólie z mědi a zinku, která nahrazuje zlato. Na dveřích a rámu jednoho ze zrcadel je ale i zlato pravé. Za opravy zaplatila hradní správa téměř 35 milionů korun.

Španělský sál je největší reprezentační prostor na Hradě a sloužil k různým účelům. Třeba v sedmdesátých letech tam zasedal Ústřední výbor KSČ. A po smrti dvou komunistických prezidentů Klement Gottwald a Antonína Zápotockého tam byly vystaveny jejich ostatky.

Lidé si ale mohou zlatobíle zdobený prostor vybavit třeba i z různých koncertů nebo z fotografií z plesů současného prezidenta Miloše Zemana.

Španělský sál na Pražském hradě | Zdroj: Profimedia

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme