Pražský hrad ve vlastnictví státu? Návrh kromě KSČM téměř nikdo nepodpoří

Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje převést areál Pražského hradu do vlastnictví České republiky. Kvůli lepší ochraně Hradu resort vedený ministryní Karlou Šlechtovou (ANO) už poslal návrh ústavního zákona do připomínkového řízení. Několik budov v areálu přitom patří katolické církvi. Návrh kritizuje většina oslovených politiků i církev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Filip Jandourek

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub například říká, že by vyvlastnění znamenalo ztrátu svobody.

„V okamžiku, kdy bude bezpečnost založena pouze na kontrole diktátu, tak to nevede k demokratické společnosti,“ komentuje návrh zákona generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj se nelíbí ani některým poslancům. Zásadně proti je vládní KDU-ČSL. „Tento institut je obhajitelný například při výstavbě dopravní infrastruktury a podobně. O těchto důvodech ale nemůže být v případech hradního areálu ani řeč,“ říká místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

Pokud návrh přijde do Sněmovny, lidovci ho prý rozhodně nepodpoří. „Účelové ohýbání zákonů, natož zásahy do zákona nejvyššího, vidím jako to nejhorší, čeho by se zákonodárci mohli dopustit,“ dodává.

KSČM návrh podporuje

O smyslu takového zákona pochybuje i předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD. Zákon by podle něj měl jen symbolický smysl a přitom by stát přišel na stovky milionů korun. Záměr kritizují i TOP 09 a Úsvit - Národní Koalice. Zpochybňuje ho i ODS. „Majetek Pražského hradu patří z části šlechtickým rodům a také církvi, takže vůbec nepřipadá v úvahu, abychom to znárodňovali,“ komentuje poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

Návrh převodu Hradu do vlastnictví státu naopak podporuje KSČM. „Pražský hrad je symbolem české státnosti. My tuto myšlenku podporujeme. I když došlo k vydání některých jeho částí církvi, myslím si, že všechno má řešení a je to jen otázkou dohody,“ vysvětluje předseda poslanců Pavel Kováčik (KSČM).

Záměr komentoval i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Hrad podle něj nechá posouzení návrhu na zákonodárcích, měli by ale mít na paměti březnovou dohodu o majetkovém vyrovnání se zástupci katolické církve.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme