OBRAZEM: Odborníci čistí malby Vladislavského sálu. Kvůli oslavám 28. října možná lešení na čas zmizí

Pražský hrad je teď kvůli koronaviru skoro bez turistů, uvnitř historických budov je ale stejně živo. Pracují tam dělníci a restaurátoři, opravují mimo jiné i Vladislavský sál. Podle mluvčího Kanceláře prezidenta republiky Víta Nováka dochází k takto rozsáhlé opravě poprvé v historii. Dělníci ve Vladislavském sále začali pracovat loni a hotovo by měli mít na konci tohoto roku.

Tento článek je více než rok starý.

Obrazem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před katedrálou svatého Víta stojí za běžných okolností davy lidí, nyní se zde pohybuje jen pár dělníků. Z otevřených oken na III. nádvoří doléhá ruch stavebních prací.

Dělníci ve Vladislavském sále opravují okna a specializovaná firma také z lešení čistí a opravuje stěny s historickými kresbami.

Finanční injekce. Správa Pražského hradu dostane kvůli koronaviru z vládní rezervy 215 milionů

Číst článek

„Můžeme říci, že před 40 lety docházelo k lokálním opravám maleb, ale k takto důkladné nikoliv. Je to opravdu poprvé v historii. Nikdy tady nebyl ničemný zásah v rámci kreseb na zdi, ale vlivem běžného ruchu tak samozřejmě dochází k očištění,“ říká mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Vít Novák.

Rekonstrukce Vladislavského sálu, největšího slavnostního prostoru středověké části Hradu, navazuje na opravy z roku 2008. „Tehdy se opravovaly klenby, ale na stěny se nedostalo,“ řekl Novák. Restaurátoři kromě stěn opravují i spáry a případně kamenné bloky. Lešením není obestavěn celý sál, posouvá se postupně po jednotlivých stěnách. Práce začaly na severní stěně, kde se kromě oprav zdi také vyjímala vysoká a členěná okna a truhláři je na místě opravovali. Tak je tomu nyní na protější jižní stěně, která má okenní otvory provizorně zakryté.

Opravovala se také přilehlá venkovní terasa u Vladislavského sálu, její kovové zábradlí, na které působily teplotní rozdíly. Opravy ve Vladislavském sále se nyní konají za nepřerušeného návštěvnického provozu, který je ale kvůli koronaviru oproti běžnému stavu minimální.

Historie Starého královského paláce, ve kterém se Vladislavský sál nachází, sahá do 12. století, do období románského slohu. Velkou rekonstrukcí prošel v letech 2007 až 2009. Opravovaly se střechy a fasády paláce i celý interiér. Restaurátoři během prací mimo jiné rozebrali celou prkennou podlahu Vladislavského sálu, která byla položena roku 1791 v rámci příprav korunovace Leopolda II. Po tesařských opravách porušených a prohnutých částí se vrátila na své původní místo.

Voják Hradní stráže se nakazil koronavirem. S prezidentem Zemanem do styku nepřišel

Číst článek

Restaurátoři tehdy opravovali většinu hlavních částí Starého královského paláce - Vladislavovu ložnici, Zelenou světnici, předsálí Vladislavského sálu, Vladislavský sál samotný, Nové zemské desky, Jezdecké schodiště a Ludvíkovo křídlo.

Pozdně gotický Vladislavský sál vznikl v letech 1490 až 1502 pod vedením architekta Benedikta Rejta a stavebně se zachoval v původní podobě. Vznikl spojením několika starších prostor na místě, kde bývaly sněmovní sály patrně už od Vratislava II. Ve své době byl největším světským klenutým sálem na světě.

Od korunovace Karla VI. roku 1723 se v něm pořádaly korunovační hostiny. Od roku 1918 slouží pro nejvýznamnější státní slavnosti, volbu prezidenta republiky či výjimečné vystavování korunovačních klenotů.

Na Pražském hradě dělníci pracují také například ve Zlaté uličce, lešení je taky na jižním průčelí Nového paláce. Tam opravují fasádu.

Dělníci nedávno dokončili i opravu parkánových hradeb, nebo rekonstrukci největšího sálu na Pražském Hradě – Španělského.

I kvůli těmto opravám žádá Kancelář prezidenta republiky navýšení rozpočtu, jednat by o tom měl podle mluvčího Nováka v úterý rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny.

Oslavy 28. října

Ve Vladislavském sále se tradičně udělují státní vyznamenání. Podle mluvčího Nováka není jisté, jestli Hrad letos tento ceremoniál bude pořádat. Pokud ano, tak se ale podle něj dá jednoduše lešení sundat a práce na oslavy přerušit.

Prezident Miloš Zeman před týdnem řekl, že si dovede představit oslavu v rouškách nebo bez recepce ve Španělském sále. Zrušení této tradice podle jeho slov považuje za nerozumné a neuctivé ke státní tradici.

Marie Veselá, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme