Pražský magistrát povedou ODS a ČSSD

Pražský magistrát povede s největší pravděpodobností koalice občanských a sociálních demokratů. Koaliční dohoda mezi oběma stranami je totiž po dnešním jednání jejich zástupců na spadnutí. Vyjednavači občanských a sociálních demokratů podepsali předběžnou dohodu o uzavření koaliční smlouvy. Dohodli se na tom i přes drobné neshody týkající se bytové a sociální politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Lídr pražské ODS a budoucí primátor Pavel Bém je s konečným návrhem koaliční smlouvy spokojen. "Obsahuje jednoznačná ujednání v procedurální oblasti, způsob rozdělení kompetencí odpovědností v budoucí Radě ale také klíčové priority které se skutečně stanou obsahem budoucího programového prohlášení rady."

Obě strany se také shodly na tom, jak bude vypadat rozložení sil v Radě hlavního města, jejíž podoba byla dříve jedním z problematických bodů jednání. V Radě by nakonec mělo usednout 7 občanských a 4 sociální demokraté a dva uvolnění předsedové výborů za ČSSD. Jak uvedl vyjednavač za sociální demokracii Jiří Paroubek, ČSSD, která původně chtěla pět z jedenácti křesel, nakonec ze svých požadavků slevila. "Je tam větší možnost sociální demokracie ovlivňovat chod města přes dva uvolněné zástupce, které bude mít v čele významných výborů zastupitelstva."

Návrh budoucí koaliční smlouvy musí ještě projednat zastupitelské kluby a krajská politická grémia občanských a sociálních demokratů. Koaliční dohoda o vedení pražského magistrátu by ale měla být uzavřena co nevidět. Podle ODS ještě zítra večer. ČSSD hovoří o dvou až třech dnech.

Rozladění nad dohodou mezi ODS a ČSSD neskrývají Evropští demokraté, kteří s oběma stranami také jednali o možné koalici. Podle jejich předsedy Jana Kasla se to nicméně dalo očekávat. "Já bych řekl, že to bohužel naplnilo naše předvolební teze o tom, že nová tvář se starými jmény mnoho nezmůže a přestože věřím, že se Pavel Bém snažil, tak vyjednávač týmu Bürgermeister směřoval ta jednání jasným směrem, k tomu, aby nebyly žádné změny, aby Pražanům nehrozil žádný čerstvý vítr. aby radnice zůstala takovou, jaká je.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme