Pražský magistrát povedou ODS a ČSSD

Pražský magistrát povede s největší pravděpodobností koalice občanských a sociálních demokratů. Koaliční dohoda mezi oběma stranami je totiž po dnešním jednání jejich zástupců na spadnutí. Vyjednavači občanských a sociálních demokratů podepsali předběžnou dohodu o uzavření koaliční smlouvy. Dohodli se na tom i přes drobné neshody týkající se bytové a sociální politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Lídr pražské ODS a budoucí primátor Pavel Bém je s konečným návrhem koaliční smlouvy spokojen. "Obsahuje jednoznačná ujednání v procedurální oblasti, způsob rozdělení kompetencí odpovědností v budoucí Radě ale také klíčové priority které se skutečně stanou obsahem budoucího programového prohlášení rady."

Obě strany se také shodly na tom, jak bude vypadat rozložení sil v Radě hlavního města, jejíž podoba byla dříve jedním z problematických bodů jednání. V Radě by nakonec mělo usednout 7 občanských a 4 sociální demokraté a dva uvolnění předsedové výborů za ČSSD. Jak uvedl vyjednavač za sociální demokracii Jiří Paroubek, ČSSD, která původně chtěla pět z jedenácti křesel, nakonec ze svých požadavků slevila. "Je tam větší možnost sociální demokracie ovlivňovat chod města přes dva uvolněné zástupce, které bude mít v čele významných výborů zastupitelstva."

Návrh budoucí koaliční smlouvy musí ještě projednat zastupitelské kluby a krajská politická grémia občanských a sociálních demokratů. Koaliční dohoda o vedení pražského magistrátu by ale měla být uzavřena co nevidět. Podle ODS ještě zítra večer. ČSSD hovoří o dvou až třech dnech.

Rozladění nad dohodou mezi ODS a ČSSD neskrývají Evropští demokraté, kteří s oběma stranami také jednali o možné koalici. Podle jejich předsedy Jana Kasla se to nicméně dalo očekávat. "Já bych řekl, že to bohužel naplnilo naše předvolební teze o tom, že nová tvář se starými jmény mnoho nezmůže a přestože věřím, že se Pavel Bém snažil, tak vyjednávač týmu Bürgermeister směřoval ta jednání jasným směrem, k tomu, aby nebyly žádné změny, aby Pražanům nehrozil žádný čerstvý vítr. aby radnice zůstala takovou, jaká je.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme