Pražský magistrát změnil podmínky tendru na přestavbu čistírny odpadních vod

Speciální komise složená z odborníků, zástupců ministerstva životního prostředí i pražského magistrátu rozhodla o změně podmínek kritizovaného tendru na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod. Výběrové řízení se týká zatím první etapy na rozšíření čistírny, která má přijít na zhruba 6,2 miliardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace budoucí podoby areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově

Ve výběru firmy na stavbu nové čistírny se bude pokračovat, i když ve hře byla i varianta na úplné zastavení celé akce. Nakonec ale půjde o změnu, která je jakýmsi kompromisem mezi požadavky městské koalice a také opozice, jak popisuje dnešní jednání komise pražský primátor Bohuslav Svoboda:

„Z těch šestnácti připomínek opozice jsme vlastně dnes sedm přijali, některé další už byly překryté návrhem rady. Co je zásadní, že nakonec bylo to nové výběrové řízení jednomyslně celou komisí přijato a mě doporučeno, abych ho v této podobě předložil Radě hlavního města Prahy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Sehnoutka přinesl do Odpoledního radiožurnálu informace o rozhodnutí pražského magistrátu změnit podmínky tendru na výstavbu čističky

Rada o něm sice bude rozhodovat až příští týden, nicméně nové podmínky budou zveřejněny už v tomto týdnu a zájemci pak mají čas na podání nabídek do poloviny dubna.

Jednou z vypuštěných podmínek jsou například požadavky na přesný počet lodí, rypadel nebo nákladních aut stavebních firem. Změnila se také ekonomická kritéria – město původně po uchazeči požadovalo, že musí doložit obrat v hodnotě dvou miliard korun za rekonstrukce čistíren v posledních dvou letech. Snížily se třeba také požadavky na reference pro projektanta a stavbyvedoucího.

Celkově si město slibuje, že se výběrové řízení stane daleko otevřenější a že se ho budou moci účastnit české i zahraniční firmy. Praha očekává, že zájem bude daleko větší, hovoří až o třiceti firmách.

Tendr v minulosti kritizovala například TOP 09 s tím, že jsou zadávací podmínky dopředu ušité na míru vybraným firmám.

Náměstek primátora Karel Březina proto nyní ubezpečuje, že kritéria jsou upravena pro více firem: „Z hlediska zadání této veřejné zakázky si myslím, že můžeme pokračovat v celém tendru a že byly rozptýleny všechny problémy, které s tím byly spojovány, především s kvalifikačními kritérii.“

O ceně rozhodne až třetí etapa

Celá rekonstrukce pak má stát mezi 11 a 19 miliardami. Rozptyl mezi oběma čísly je dán rozfázováním výstavby do tří etap.

První část má stát více než šest miliard korun. Potom se musí za zhruba tři miliardy opravit a přizpůsobit současná čistírna a poslední fází je nové kalové hospodářství. Právě to představuje nejasnou položku. Cena závisí na tom, jak a kde se budou kaly zpracovávat.

K ceně čističky se váže loňský výrok odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, který řekl, že tendr je cíleně předražený až o tři miliardy korun a že část z těchto peněz měla jít na financování ODS. Strana se proti tomu ohradila.

Praha potřebuje novou čistírnu, protože ta stávající nevyhovuje normám Evropské unie a městu ročně hrozí několikamilionové pokuty. V projektu se stále počítá se zhruba šestimiliardovou dotací z evropských fondů, která dosud není vůbec jistá.

Město totiž čistírnu podobně jako celé vodovodní hospodářství pronajalo firmě Veolia a Brusel odmítá za takových podmínek miliardy poslat. Praha tedy jedná o vyjmutí čistírny ze smlouvy.

Lucie Maňourová, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme