Pražský mezinárodní maraton poběží i pět vězňů, bývalí odsouzení nebo bachaři

Kromě stovek trénovaných běžců se na start dnešního pražského maratonu postaví i netradiční štafeta.Tvořit ji budou bývalí i současní vězni, bachaři nebo zástupci kanceláře ombudsmana. Společně vyběhnou se žlutou stužkou, která odkazuje na projekt s názvem Yellow Ribbon Run. Jeho cílem je také rychlost, jenže ne primárně na trati. Ale v tom, jak rychle se bývalí trestanci znovu zařadí do běžného života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský mezinárodní maraton 2013 | Foto: Filip Jandourek

„Já jsem v životě neběhala. Začala jsem až tady. Vždycky jsem cvičila, jezdila na kole nebo se psem v práci,“ říká bývalá vězeňkyně Sandra při tréninku na Pražský mezinárodní maraton.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský maraton poběží i vězni. Místo typického pruhovaného obleku budou mít žluté stužky

Spolu s další odsouzenou trénuje na asi 350 metrů dlouhé betonové cestě, která se klikatí v areálu věznice ve Světlé nad Sázavou.

„Byla to blbost, vím to. Podvody, finance v tom byly,“ přiznává Sandra, proč byla odsouzená.

Projekt běhání odsouzených vymyslela ředitelka věznice Gabriela Slováková. Dozvěděla se o něm v Singapuru.

„Vězeň je vězeň všude na světě, ale chceme-li, aby se zapojil do života, tak mu musíme pomoci. U nás se o tom začíná mluvit, ale v Singapuru je běžná součást praxe, že propuštěný vězeň má práci, bydlení, celospolečenskou podporu,“ říká Slováková.

Jak bolí maraton? Senzory změří, co se děje s tělem svátečního běžce

Číst článek

„Jde o ten přístup, jestli chcete mít bývalého vězně za souseda, jestli se ho bojíte, nebo ne. Určitě je lepší s tím člověkem pracovat, abyste se ho bát nemusel,“ dodává ředitelka světelské věznice.

Yellow Ribbon Run zaštítili ministr spravedlnosti, ministryně práce a sociálních věcí, veřejná ochránkyně práv a mezinárodní organizace International Corrections and Prisons Association sdružující odborníky v oblasti vězeňství a nápravné péče z 80 zemí světa.

Ľubomír Smatana, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme