Pražský radní kvůli předlistopadové minulosti odstoupí

Pražský radní Jan Slezák opustí kvůli své minulosti městskou radu. Své rozhodnutí oznámil dnes po zasedání pražské organizace ČSSD. Podobně jako bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl vedl Slezák rotu pohotovostního pluku komunistické policie při demonstraci v říjnu 1989.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Slezák | Foto: www.prezentace.adam.cz

Vedení pražských sociálních demokratů vyjádřilo Slezákovi podporu, on se ale rozhodl rezignovat. "Nechci poškodit sociální demokracii a nechci s sebou vláčet kolegy, kteří mi důvěřují a podporují mě," vysvětlil důvody rezignace Slezák.

Slezák novinářům řekl, že odstupuje kvůli mediálnímu tlaku. Důvod rezignace podle něj rozhodně nesouvisí s jeho účinkování u policie před rokem 1989. Dnes znovu zdůraznil, že tehdy žádný zákon neporušil.

Jeho rozhodnutí ocenil nový ministr pro místní rozvoj a odcházející primátorův náměstek Jiří Paroubek. "Pan Slezák se zachoval velmi odpovědně a já si ho za to vážím," řekl.

Z rady hlavního města Prahy Slezák odejde do několika týdnů. Nejdříve hodlá dokončit nejdůležitější materiály v oblasti školství, které má v radě na starosti.

Z dokumentu, který minulý týden zveřejnila Mladá fronta Dnes, vyplývá, že Slezák podobně jako bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl vedl rotu pohotovostního pluku při protikomunistické demonstraci 28. října 1989.

Proti Přibylovi se zvedla vlna protestů. Potom, co se ukázalo, že jeho lidé prokazatelně bili demonstranty, z funkce odstoupil.

Radní soudí, že zveřejnění dokumentu o Slezákově minulosti bylo účelové. To, že byl jedním z velitelů jednotky, se totiž objevilo v novinách už před komunálními volbami v roce 2002. Sám Slezák se hájil tím, že svoje působení u pohotovostního pluku nikdy netajil.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme