Pražský soud zpřísnil příslušníkům StB tresty

Na pět let do vězení za týrání disidentů půjdou bývalí příslušníci Státní bezpečnosti Zbyněk Dudek a Jiří Šimák. Pražský městský soud jim v odvolacím řízení o dva roky zpřísnil rozsudky vynesené v únoru. Obvodní soud pro Prahu 1 je v únoru poslal na tři roky do vězení za psychické a fyzické týrání disidentů v roce 1981.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

Státní zástupkyně poukazovala na to, že společenskou nebezpečnost činů obou bývalých příslušníků StB se podařilo prokázat. Trest tři roky vězení je podle ní mírný už pro to, že je na spodní hranici toho, co pro dané skutky umožňuje zákon - tedy od 3-10 let. Navrhovala pětileté vězení vzhledem k motivům a promyšlenosti činů. Proto je s rozsudkem spokojena: "V celé té obžalobě vycházeli z toho celého jednání, které si myslím, že je třeba potrestat, a to jednání bylo opravdu velmi ošklivé."

Svědkové totiž dokázali, že je oba muži bili. Šimák mokrým ručníkem škrtil poškozeného Benýška a spolu s Dudkem skopali poškozenou Freundovou v jejím vlastním bytě, čímž jí přivodili otřes mozku.

Obžalovaní se k soudu nedostavili. Jejich zástupci poukazovali na to, že proces, který se vleče už osm let, je veden nespravedlivě. Jedna z výhrad směřovala k tomu, že Úřad pro dokumentaci zločinů komunismu není součástí policie, a nemá tedy pravomoc obviňovat. Obhájce Šimáka Pavel Kavinek nepovažuje rozhodnutí odvolacího soudu za správné. "A rozhodně jménem svého klienta mohu říci, že použijeme veškeré další mimořádné opravné prostředky a pokud nebude jiná cesta zbytí, tak podáme i ústavní stížnost."

Případ souvisí s akcí Asanace, jejímž cílem bylo donutit v letech 1977 až 1985 signatáře Charty 77 násilím nebo výhrůžkami k opuštění republiky.

Markéta Kaclová, Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme