Pražský summit NATO je už historií

Stránkou v dějepise je už nyní pražské rokování špiček NATO - účastníci vrcholné schůzky se rozloučili s Prahou a rozprchli do světa. Summit Severoatlantickou alianci posunul do nové epochy: NATO otevřelo své brány sedmi novým členům a dohodlo se, že do roku 2006 vytvoří společné jednotky rychlého nasazení, schopné čelit hrozbě globálního terorismu. Menší incident narušil závěrečnou tiskovou konferenci generálního tajemníka George Robertsona - dva rusky hovořící muži hodili směrem k němu rajče. Ihned ale byli odvedeni ochrankou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Robertson | Foto: Stanislav Peška

Dvoudenní summit Severoatlantické aliance zakončila tisková konference jejího generálního tajemníka George Robertsona. Zdůraznil, že setkání bylo důležité pro transformaci a modernizaci aliance, jež hledá svou novou tvář, a ocenil Česko za jeho dobrou organizaci.

"Rozšíření, nové mise, lepší obranné kapacity. Ale transformační agenda zahrnuje oživení i partnerství NATO s dalšími 27 zeměmi," shrnul výsledky pražského summitu generální tajemník Robertson.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich a J. Šmíd: Závěrečná TK G. Robertsona

Plnou spokojenost s výsledky vrcholné schůzky vyjádřil v rozhovoru pro Radiožurnál prezident Václav Havel. "Ta aliance se mění v to, co jsme si vždycky myslívali, že by bylo dobré a prospěšné: v jakousi velikou regionální obrannou a bezpečnostní strukturu, která obepíná celý euroatlantický svět, takzvaný Západ, a která navazuje nejlepší myslitelné vztahy s jinými částmi světa."

Spokojen s pražským summitem byl i George Robertson. Jak nám řekl, nedělá si ani starosti z toho, že Moskva přijala zprávy o brzkém vstupu sedmi postkomunistikých zemí do aliance dost vlažně: "Nakonec, ruský prezident a vláda nejsou advokáty rozšíření NATO. My ale máme s Ruskem nové vztahy. Ráno jsme měli setkání Rady NATO-Rusko, které bylo velmi úspěšné. Spolupracujeme s Ruskem v celé řadě oblastí. Takže Rusko se nemá kvůli našemu rozšíření čeho bát," poznamenal pro Radiožurnál Robertson.

Závěr tiskové konference generálního tajemníka NATO narušili dva ruští aktivisté Národní bolševické strany, kteří směrem k Robertsonovi hodili rajče. Ihned byli obklopeni ochrankou a vyvedeni ze sálu. Incident Robertsonovi nezkazil náladu a na pódium pozval hostesky a další organizátory summitu ke společnému fotografování.

Policejní rada později oba cizince, kteří měli novinářskou akreditaci, obvinil z výtržnictví. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse riskovali útočníci život - ochranka je mohla klidně zlikvidovat. Po nezbytných úkonech oba cizince policie propustila Radiožurnál o tom v sobotu informoval mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme