Pražský summit NATO nebude jen o rozšíření

Historický summit Severoatlantické aliance se blíží. Už za tři týdny se do Prahy sjedou vrcholní představitelé států NATO, aby připravili program rozšíření tohoto vojenského společenství. Na vrcholné schůzce by se ale mělo hodně debatovat také o novém postavení Aliance a její nové funkci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit v Praze

Summit v Praze

Podrobnosti v rozhovoru s redaktorem Radiožurnálu Františkem Lutonským.

Moderátor: Očekává se v této souvislosti nějaký zásadní průlom?

F. Lutonský: Dá se očekávat, že se bude hodně mluvit o tom, jak a čím mohou ať už stávající nebo nové státy v Alianci přispět. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld dokonce navrhl svým kolegům z NATO, aby uvažovali nad tím, jestli se nemohou v rámci společenství specializovat v určitých oblastech. Například Česká republika by se mohla podle lidí z okolí Rumsfelda specializovat na zbraně hromadného ničení nebo na vývoj sledovacích systémů, protože v Alianci jsme v obou těchto oborech pokládáni za světovou špičku. Zatím ale v této oblasti nepadla žádná rozhodnutí, na summitu se očekává spíše všeobecná dohoda o těchto příspěvcích, ale podrobnosti prý budeme znát až během pár let.

Moderátor: Na summitu by měla být řeč také o tom, jak by se měla změnit alianční jednotka rychlé reakce. Už jsou známy nějaké představy, jak by vůbec měla vypadat?

F.Lutonský: To jsou otázky, o kterých se povede v Praze hodně široká diskuse. Vlastně všechno vychází z toho, že Spojené státy nejsou spokojeny s efektivitou velení, chtějí také navrhnout novou velitelskou strukturu Aliance, což souvisí kromě jiného i s tím, že samotné velení "požírá" z celkového rozpočtu NATO až čtyřicet procent všech nákladů. Návrh na jednotku rychlé reakce padl někdy před měsícem, takže v Praze se bude v listopadu hodně dolaďovat a vyjednávat. Co už je ale jisté, pak to, že státy, které vyčlení do těchto sil své vojáky, jim musí také zajistit logistiku.

Moderátor: Jakou roli může sehrát pro budoucnost NATO budování tzv. Společné evropské obrany?

F. Lutonský: To se teprve ukáže, jak bude vůbec Evropská unie schopná se dohodnout. Nicméně, Aliance a patnáctka by mohly spolupracovat v některých oblastech, jako je například stabilizace Balkánu nebo zapojení Ruska do celé euroatlantické rodiny. A jak vyplynulo z pátečního jednání šéfů států a vlád Evropské unie, patnáctka chce teď s Aliancí vyjednávat o tom, za jakých okolností by měla přístup k vojenskému plánování NATO. Tím pádem by třeba Evropa mohla vytvořit společnou sílu rychlé reakce, a zrušilo by se tak zdvojování armádních prostředků.

Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme