Pražský železniční den konkuruje olomouckému

Na nádraží Praha-Braník se koná oslava Pražského železničního dne. Odtud budou vyjíždět vlakové soupravy různého stáří a návštěvníci budou moci porovnat vymoženosti historických vlaků a těch moderních. Podobná akce se uskuteční i v Olomouci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlíková parní lokomotiva Albatros | Foto: Jan Rosenauer

V Praze povozí zájemce jedna ze starých lokomotiv, jejíž neobvyklé jméno sdělil přednosta pražského hlavního nádraží Petr Pavlík: „Z Braníka bude vyjíždět parní vlak s lokomotivou Ušatá z roku 1940, který bude ve směrech Praha-Krč a Praha-Smíchov potkávat moderní soupravu City Elefant.“

K dispozici bude i historický motorový vůz Hurvínek, který sveze cestující na Hlavní nádraží a na Zbraslav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přednosta Hlavního nádraží v Praze Petr Pavlík o Pražském železničním dnu

Kromě jízd jsou připraveny i další atrakce. Například prohlídka současných lokomotiv, a to jak na stanovišti strojvedoucího, tak i ve strojovně. Navštívit lze i jídelní a lůžkové vozy, zejména moderní lůžkový vagon a historický jídelní vůz.

V Olomouci se oslaví Národní den železnice. Na hlavním vlakovém nádraží budou k vidění historické lokomotivy s originálními názvy: Rosnička, Sergej, Ferdinandka, Albatros i Hurvínek. Dále pak i salónní vozy prezidenta Masaryka a Františka Ferdinanda d´Este.

Jsou připraveny atrakce pro děti, kinematovlak nebo závod drezín. Nebudou chybět ani moderní vlakové soupravy. Kromě Pendolina jde například o novou třísystémovou elektrickou lokomotivu.

Den železnice se slaví každoročně jako vzpomínka na rok 1825, kdy byla mezi britskými městy Stockton a Darlington otevřena první parostrojní železnice.

Zasloužil se o ni vynálezce George Stevenson. Na čtyřicetikilometrovou trať nasadil svou lokomotivu Locomotion No. 1.

Eva Rajlichová, Gabriela Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme