Pražským Smíchovem otřásl mohutný výbuch plynu

Už několik hodin se snaží záchranáři v Praze na Smíchově vyprostit z domu poničeného výbuchem plynu možné zraněné či oběti. Nikdo zatím neví, proč k neštěstí došlo, ani kolik lidí se v okamžiku exploze zdržovalo v suterénu a přízemí objektu v Preslově ulici, kde byla restaurace. Prozatímní bilance je smutná. Dva muži s velmi těžkými zraněními jsou v pražských nemocnicích. Jeden z nich, patrně náhodný chodec, bojuje o život v motolské nemocnici. K explozi došlo ze zatím nezjištěných příčin kolem půl desáté dopoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům v Preslově ulici po výbuchu plynu | Zdroj: ČTK

Obyvatele domu museli hasiči evakuovat, poškozeny byly i sousední budovy. Jak dodává mluvčí hasičů Vít Pernica, pracovat budou nejspíš do pozdních nočních hodin. "Existuje podezření, že se v sutinách nachází ještě jedna, možná i dvě osoby, proto hasiči intenzivně prohledávají podzemí domu. Do akce je nasazeno 60 hasičů, sedm psovodů a dvacet zdravotnických záchranářů," popsal záchrannou akci Pernica.

"Z místa neštěstí jsme odvezli dva těžce zraněné muže. Asi 25letého, který utrpěl velmi vážné zranění hlavy a s podporou životních funkcí byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Druhému muži bylo 58 let. Utrpěl závažné poranění hlavy a další vážná mnohačetná poranění. Byl taktéž napojen na dýchací přístroje a jeho stav byl v době převozu kritický. Byl převezen do nemocnice v pražském Motole. Do stejné nemocnice byla převezena v doprovodu matky i 16letá dívka na pozorování," řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu mluvčí pražských záchranářů Simona Cigánková.

Nájemníci uvedli, že se v provozovně po výbuchu propadl strop. "Výbuchem byl poškozen suterén a přízemí obytného domu. Další tři patra byla zasažena zplodinami z požáru. Ke zřícení domu nedošlo. Z budovy bylo vyvedeno 15 lidí. Trosky byly rozmetány do vzdálenosti přibližně padesát metrů. V současné době probíhá prohledávání sutin pomocí kynologické služby a speciální vyhledávací kamery a statický průzkum objektu," potvrdil Pernica.

Všude se válí rozbité lahve, stoly i židle. Tlak výbuchu rozbil také výplně oken okolních domů. Zaparkované vozy nejsou příliš poškozené. Policie okolí neštěstí uzavřela.

Jana Zemanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme