Pražští neplatiči nájemného dluží 300 miliónů korun

Tisíce pražských rodin neplatí nájemné. Případy se postupně zabývají soudy, které často nařizují exekuci bytu. Pro nájemníky to většinou znamená okamžité vystěhování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poplatky za byt | Foto: Autocamp Sedmihorky

Soudní vymáhání dluhu a neplatičovo vystěhování trvá příliš dlouho. Nejčastěji 17 měsíců, ale byly i případy kdy se táhlo i 4 roky. Radnice přesně nevědí, co s tím. Neplatiči jsou totiž chudí, takže ani exekuce věc příliš neřeší. "Městská část si uvolní ten byt a může ho pronajmout někomu jinému. Většinou to bývá tak, že pokud jsou ty dluhy velké, a ony jsou vždycky velké, tak se vyhlašuje výběrové řízení na pronájem toho bytu, kde je podmínkou zaplacení těch dluhů," vysvětluje starosta Prahy 11 Petr Jirava, podle kterého není dostatek náhradních bytů.

Pro začátek by jich bylo potřeba asi 1600. Zatím jsme na čtvrtině. "Člověk, který je nuceně vystěhován z bytu, by měl jít do holobytu, ale velmi často se stává, že byt je prázdný, tedy není koho vystěhovat." V celém hlavním městě je nyní přes 10 tisíc neplatičů. Bez úroků z prodlení dluží 300 miliónů korun.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme