Pražští památkáři odmítají pochybení v případě Roithovy vily

Pražský magistrát zvažuje, zda potrestá soukromou firmu, která zbourala cennou prvorepublikovou Roithovu vilu na pražské Hanspaulce navzdory zákazu ministerstva kultury. Z tohoto případu navíc vyplývá, že nejsou památkáři jako památkáři. Ti pražští totiž s demolicí vily nejdřív souhlasili, naopak jejich kolegové z Národního památkového ústavu ji chtěli prohlásit za památku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pražské Hanspaulce zbořili vilu architekta Františka Roitha | Foto: Michael Pokorný

„Ten problém byl v tom, že ta stavba se nacházela v lokalitě, která je dnes pouze součástí ochranného pásma Pražské památkové rezervace,“ řekla Jana Hessová z pražského pracoviště Národního památkového ústavu.

Ochrana podle ní spočívá v tom, že stavební činnost nesmí narušovat urbanistickou kompozici Pražské památkové rezervace, její siluetu. Zjednodušeně to tedy znamená, že jde o výšku a hmotovou dispozici stavby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Hessová z pražského pracoviště Národního památkového ústavu mluví o tom, proč se nepodařilo zachránit vilu na Hanspaulce v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Tam nedošlo k žádnému problému. Památkáři se ani jinak vyjádřit nemohli v rámci zákona,“ uvedla Jana Hessová.

Regionální komise podle jejích slov souhlasila s navržením Rothovy vily na prohlášení za kulturní památku.

Vila prvorepublikového architekta měla být památkou, investor ji však zboural

Číst článek

„Bohužel k té demolici došlo dřív, než bylo zahájeno řízení o prohlášení za kulturní památku. Tudíž nedošlo k žádnému porušení zákona,“ doplnila Jana Hessová.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme