Pražští radní budou diskutovat o sbírce na Karlův most

Už brzy by mohla začít dlouho odkládaná oprava jednoho z klenotů Prahy - Karlova mostu. Právě dnes bude Rada hlavního města jednat o zahájení první etapy rekonstrukce, která se týká části mezi schody na Kampu a Malostranskou mosteckou věží. Oprava 520 metrů dlouhého mostu, který patří mezi turistická lákadla Prahy, přijde zřejmě nejméně na čtvrt miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ta se už připravuje, zatím přitom ale nebyla zařazena do programu akcí na příští rok. O tom, že 600 let stará památka opravu skutečně potřebuje, primátor Jan Kasl vůbec nepochybuje. "Karlův most není ve stavu, že by měl zítra spadnout, nic takového nehrozí. To byly přehnané fámy, které se objevily před rokem. Most nebyl jednak dobře opraven v sedmdesátých letech, jednak do konstrukce mostu protéká voda a jsou tam soli, pozůstatky z doby, kdy se Karlův most solil, které poškozují konstrukci mostu. Pak je třeba očistit kameny a restaurátorsky upravit to, co je z něj vidět."

Celá rekonstrukce by měla přitom přijít přinejmenším na čvrt miliardy korun. Jak nám potvrdil primátor Jan Kasl, rada bude proto dnes zkoumat také možnost vyhlásit celonárodní sbírku. On sám věří, že by se tímto způsobem nastřádala velká suma peněz. "Po nadhozené myšlence - ani nemíněné vážně - se objevily velice pozitivní reakce a jsem přesvědčen, že by přispěly i občané jak domácí, tak zahraniční. Navíc projevily zájem i různí investoři, kteří vnímají, že Karlův most je velkým magnetem pro Prahu a protože fungují v Praze, mají pocit, že by měli na takovou akci přispět."

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme